Polski "Świat" jak amerykański "Life”

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 19:00
W latach 50. i 60. ukazywał się w Polsce tygodnik, którego fotoreportaże mogłyby konkurować z tymi publikowanymi na Zachodzie. Mimo cenzury zdjęcia te stanowią niezwykły dokument ówczesnego życia.
Audio
  • O czasopiśmie "Świat" opowiadają Barbara Kosidowska, Danuta Jackiewicz, Andrzej Mularczyk i Józef Hen (Dwójka/Notatnik Dwójki)
Jan Kosidowski, Pochód z okazji święta 22 Lipca na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, 1953  MNW
Jan Kosidowski, "Pochód z okazji święta 22 Lipca na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie", 1953 / MNWFoto: mat. promocyjne

"Świat" wychodził w latach 1951-1969. Istotnym elementem każdego wydania były liczne czarno-białe fotografie. Wykonywali je głównie czterej fotoreporterzy: Władysław Sławny, Konstanty Jarochowski, Jan Kosidowski i Wiesław Prażuch. Bo "Świat" był także pismem wybitnego reportażu. Teksty pisali w nim twórcy tacy, jak, m.in. Marian Brandys, Kazimierz Dziewanowski, Wiesław Górnicki, Krzysztof Kąkolewski, czy Lucjan Wolanowski.

- "Świat" po prostu pachniał Paryżem - wspominał w Dwójce Andrzej Mularczyk. Podkreślał, że przełożony fotografików pisma, Władysław Sławny, wiele pomysłów na fotografie przywoził właśnie ze stolicy Francji.

Punktem wyjścia audycji była nowa wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie: "Cztery razy Świat”, na której można oglądać fotografie fotoreporterów tygodnika. Jak opowiadała Danuta Jackiewicz, kuratorka wystawy, na wystawie zgromadzono wiele różnorodnych zdjęć. - Nie mogliśmy jedynie pokazać zbyt wielu zdjęć, które dokumentowałyby życie redakcyjne pisma - ubolewała.

Audycję, w której wysłuchaliśmy Barbarę Kosidowską, Danutę Jackiewicz, Józefa Hena i Andrzeja Mularczyka, przygotowała Aleksandra Łapkiewicz.

 

Zobacz więcej na temat: fotografia reportaż
Czytaj także

"Piotr od żurawi" - Małgorzata Nabel (Radio Zachód w Zielonej Górze)

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2012 11:50
Czwartek, 20 września 2012, godzina 18.15, Program 3. "Klangor" to charakterystyczny dźwięk, który wydaje żuraw (grus grus). Gdy ktoś dzwoni do Piotra Dziełakowskiego , to w jego komórce odzywa się taki właśnie dźwięk. Piotr od 20 lat fotografuje żurawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

„Zdjęcia z daleka” - Dorota Boniecka Górny

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 11:21
Środa, 23 stycznia 2013, godz. 18.15, Program 3. Indie, Wybrzeże Kości Słoniowej, Japonia, Chiny, Filipiny i wiele innych miejsc znalazły się na fotografiach Grzegorza Wełnickiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elliot Erwitt i chwile totalnie surrealistyczne

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 17:28
Elliott Erwitt to jeden z najlepszych, a co za tym idzie, najbardziej rozpoznawalnych, fotoreporterów w historii. Wystawę jego prac będzie można oglądać już niebawem w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trudne życie na fotografii

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 14:08
Grzegorz Wełnicki jest fotografem i robi zdjęcia z dalekich podróży. Nie są to bajeczne plaże i kolorowy świat. To zdjęcia trudne, czasem drastyczne.
rozwiń zwiń