Jacek Podsiadło: piszę rzadko i niechętnie

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 14:00
Laureat m.in. Nagrody Kościelskich i Nagrody Czesława Miłosza nie rozpieszczał ostatnio czytelników nowymi wierszami. Czemu tak długo musieli czekać?
Audio
  • Jacek Podsiadło o nowym tomiku swoich wierszy "Pod światło" (Notatnik Dwójki)
Okładka tomiku Pod światło Jacka Podsiadły
Okładka tomiku "Pod światło" Jacka PodsiadłyFoto: materiały promocyjne

- Piszę po prostu mniej wierszy. Nie bardzo wiem dlaczego. Po prostu tak mi się one układają. Dawniej byłem bardzo płodnym twórcą. (…) Teraz piszę rzadko i niechętnie. Piszę wtedy, kiedy czuję, że trzeba. Nie wiem, co sprawia, że raz tak czuję, a kiedy indziej nie - mówił poeta w Dwójce.

Jak sam przyznaje, wykorzystując swoją pozycję freaka i trochę klowna z marginesu literackiego mainstreamu dobrze się bawi. - Uważam, że spełniam ważną społeczną funkcję, kiedy występuję przeciwko obłudzie - mówił Podsiadło w "Notatniku Dwójki". Ten poeta, prozaik, tłumacz, dziennikarz i felietonista w swojej twórczości przeciwstawia się formom społecznego ucisku. Głosi pacyfistyczne poglądy. Był trzykrotnie nominowany do nagrody Nike. Prowadził audycję "Studnia" w Radiu Opole. Był też stałym felietonistą Tygodnika Powszechnego.

Podsiadło jest autorem wielu tomów poezji. Ostatnio ukazał się - najpierw jedynie w wersji elektronicznej, później również drukiem - tomik "Pod światło". O tej książce z jednym z najlepiej rozpoznawalnych poetów pokolenia "bruLionu" rozmawiała Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

sm

Zobacz więcej na temat: Dwójka literatura poezja
Czytaj także

Gratka dla fanów poezji - Krakowskie Spotkania Poetów

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 14:28
Codziennie między 17 a 21 czerwca w Collegium Maius w Krakowie odbywać się będą dyskusje o problemach poezji i współczesnego świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Los Orfeusza: poeci muszą przerobić tę lekcję

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 14:08
- Jest dziś tendencja, by powiedzieć, że poezja niczego nie wyraża, że dotyczy tylko samej siebie. Nie można jednak zabłysnąć bez poczucia, że są sprawy, które ludzi dręczą, ciekawią - podkreśla juror Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego Tomasz Burek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowojorski żywot polskich poetów

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 17:00
- Lechoń i Wierzyński nawet po wielu latach spędzonych w Nowym Jorku nie do końca zaakceptowali to miasto - dr Beata Dorosz, autorka książki "Nowojorski pasjans", opowiadała o losach polskich poetów na emigracji
rozwiń zwiń