Niebezpieczna książka z Egiptu

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 09:00
- Gdzie byśmy tej książki nie otworzyli, to zawsze się wczytamy, bo tam zawsze dzieje się akcja - w audycji "Wybieram Dwójkę" opowiadaliśmy o powieści egipskiego laureata Nagrody Nobla Nadżiba Mahfuza pt. "Dzieci naszej dzielnicy".
Audio
  • Katarzyna Górak-Sosnowska o książce "Dzieci naszej dzielnicy" (Wybieram Dwójkę)
  • Zapowiedź spektaklu "Niżyński. Zapiski z otchłani" w Teatrze Słowackiego w Krakowie (Wybieram Dwójkę)
  • Michał Zadara o spektaklu "10 politycznych piosenek" (Wybieram Dwójkę)
Nadżib Mahfuz
Nadżib MahfuzFoto: pds209 / flickr / cc

"Dzieci naszej dzielnicy" dla wielu Arabów jest najważniejszą powieścią Mahfuza. - Chyba przez to, że to opowieść o tym, jak się żyło ludziom na przestrzeni wieków, jak się rysuje historia religii monoteistycznych i co po tych religiach monoteistycznych dalej się dzieje - wyjaśniała arabistka Katarzyna Górak-Sosnowska.

Religijne odniesienia i wieloznaczność powieści Mahfuza wstrząsnęły światem muzułmańskim i sprowadziły na autora śmiertelne zagrożenie ze strony islamskich ekstremistów.

- Tutaj w pewnym momencie dopatrzono się przełożenia symboliki na sprawy religijne. Oto mamy protoplastę całej dzielnicy, który ogrodził się murem. Wyprodukował następców i w ogóle się nimi nie interesuje. To figura odpowiadająca Bogu. Mamy też różnych proroków. Jeden jest miłosierny, drugi jest wojowniczy. Po tych prorokach następuje osobnik, który się nazywa Arafa, w końcu nad religią prymat bierze świecki porządek - opisywał gość Katarzyny Nowak.

Więcej na temat najważniejszej powieści egipskiego pisarza, ukazującej się w Polsce w 25. rocznicę przyznania mu Nagrody Nobla w nagraniu audycji.
***
Ponadto zapowiadaliśmy premierę spektaklu "Niżyński. Zapiski z otchłani" w Teatrze Słowackiego w Krakowie. Sztukę autorstwa Anny Burzyńskiej opartą na "Dzienniku" wybitnego tancerza Wacława Niżyńskiego reżyseruje Józef Opalski.
***
Rozmawialiśmy także z Michałem Zadarą, który przygotowuje nowy spektakl "10 politycznych piosenek" - dokument teatralny o pracownikach warszawskich kebabów. Premiera spektaklu w reżyserii Michała Zadary odbędzie się dziś w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Audycję przygotowała Katarzyna Nowak.

Zobacz więcej na temat: Egipt literatura
Czytaj także

Stąpanie po cienkiej linie. Madagaskar, jakiego nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 11:00
- Kultura na Madagaskarze stała się ubogą krewną rozwoju - mówił w radiowej Dwójce malgaski pisarz Jean-Luc Raharimanana, który przyjechał do Warszawy w związku z ukazaniem się numeru "Literatury na Świecie" poświęconemu literaturze i pisarzom z tej niezwykłej wyspy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Indie z perspektywy Hindusów

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 18:00
W "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy o książce "Indie. Miliony zbuntowanych": Vidiadhara S. Naipaula, który pokazuje kraj pędzący ku zmianom, a jednocześnie zatrzymany w czasie.
rozwiń zwiń