Konkurs Chopinowski. "Zwycięży ten, kto okaże się sługą muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2015 12:39
- Muzykiem nie można się stać z dnia na dzień, to proces. Tylko najbardziej wytrwali artyści, którzy będą mieli siłę, by zmierzyć się z własnym wnętrzem, osiągną mistrzostwo - Nelson Goerner, juror tegorocznego konkursu, opowiada o stawaniu się pianistą, roli mistrzów i rywalizacji.
Audio
  • Nelson Goerner o dojrzewaniu pianisty, udziale w konkursach oraz roli mistrzów i jurorów (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Nelson Goerner o XVII Konkursie Chopinowskim: najtrudniejszym zadaniem jurorów jest odejście od własnego muzycznego gustu i bycie otwartym na to, co do powiedzenia ma ktoś różny od nas
Nelson Goerner o XVII Konkursie Chopinowskim: najtrudniejszym zadaniem jurorów jest odejście od własnego muzycznego gustu i bycie otwartym na to, co do powiedzenia ma ktoś różny od nasFoto: Brice Toul/Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Proces, o którym opowiada Róży Światczyńskiej, wymaga czasu i nie zawsze kończy się sukcesem. Podstawą dla stawania się pianistą doskonałym jest oczywiście talent oraz podjęcie wysiłku ćwiczeń, które "pomogą przełożyć uczucia i myśli na język muzyki". Na tej drodze młody pianista nie jest sam. - Mistrz powinien przede wszystkim kształtować osobowość. To coś więcej niż szlifowanie pianistyki, wymaga od profesora wielkiego poświęcenia - podkreśla argentyński pianista.

Serwis specjalny >>>
Fortepian nuty 1200.jpg
XVII Konkurs Chopinowski na antenie Dwójki

Niestety, zdaniem Nelsona Goernera, na świecie jest niewielu prawdziwych mistrzów, którzy byliby zainteresowani czymś więcej, niż prowadzeniem kursów. Juror XVII Konkursu Chopinowskiego uważa, że rosnące tempo życia i nastawienie na sukces "nie sprzyjają rozwijaniu osobowości". - Dziś wszystko musi się dziać szybko, także kariera powinna rozwijać się błyskawicznie - zaznacza.

Czy w takim celu pianiści biorą udział w międzynarodowych konkursach? Jak wyglądała droga Goernera i dlaczego sprzeciwia się marketingowemu budowaniu wizerunku? Artysta opowiada także o współpracy z Marthą Argerich, z którą występuje w repertuarze na dwa fortepiany, i wyjaśnia, czyją przyjaźń ceni bardziej niż konkursowe laury.

A dorobek Argentyńczyka przybliża Stanisław Leszczyński.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Przygotowały: Barbara Schabowska i Róża Światczyńska

Goście: Nelson Goerner (pianista), Stanisław Leszczyński (teoretyk muzyki, krytyk, publicysta, pedagog, pomysłodawca i dyrektor artystyczny międzynarodowych festiwali muzycznych Chopin i jego Europa)

Data emisji: 12.10.2015

Godzina emisji: 21.30

asz/mc

Czytaj także

Prof. Popowa-Zydroń: Chopin to centrum mojego życia

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 13:00
- Moje Chopinowskie nagrania sprzed trzech lat dziś brzmiałyby inaczej. Cały czas studiuję partytury, czytam listy i relacje uczniów Chopina - mówiła przewodnicząca jury XVII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzech Polaków zagra w III etapie Konkursu Chopinowskiego. "Wybór był bardzo trudny"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2015 07:41
Znamy nazwiska uczestników trzeciego etapu Konkursu Chopinowskiego. Wśród 20 pianistów znalazło się trzech Polaków: Łukasz Krupiński, Krzysztof Książek i Szymon Nehring. Listę zakwalifikowanych odczytał dyrektor Konkursu, Artur Szklener.
rozwiń zwiń