Michał Bristiger studiował medycynę we Lwowie, którą ukończył w okresie powojennym w Warszawie, gdzie podjął również studia w Wyższej Szkole Higieny Psychicznej. W latach 1948-1953 odbył studia muzykologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. W ramach stypendium studiował również historię i teorii muzyki w Accademia di Santa Cecilia w Rzymie i Centre National de la Recherche Scientifique w Paryżu.
W 1963 uzyskał stopień doktora za rozprawę "Forma wariacyjna w muzyce instrumentalnej Renesansu", napisaną pod kierunkiem Józefa Michała Chomińskiego. W 1970 został pracownikiem naukowym Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, gdzie w 1980 habilitował się na podstawie rozprawy "Związki muzyki ze słowem. Z zagadnień analizy muzycznej". W 1990 otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Był wykładowcą teorii estetyki muzyki oraz historii muzyki na wielu uczelniach w Polsce, Francji, Niemczech i we Włoszech.
Michał Bristiger specjalizował się w problematyce relacji między muzyką a słowem we włoskiej muzyce wokalnej XVII i XVIII wieku. Był autorem wielu przekładów librett operowych i tłumaczeń z języka włoskiego tekstów muzykologicznych. Założył stowarzyszenie i czasopismo internetowe o charakterze akademickim "De Musica", w którym zamieszczane są prace z zakresu muzyki, filozofii, estetyki, poezji i literatury. Na antenie Dwójki był jednym ze współtwórców magazynu "Atelier".
***
Michała Bristigera wspomnimy w "Porze koncertowej" w piątek (16.12) w godz. 13.00-16.00. Program poprowadzi Róża Światczyńska.
Marcin Pesta/mc