Festiwal Poznań Poetów po raz siódmy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 14:45
To jedno z największych wydarzeń naukowo-literackich w Polsce. Festiwal, który odbędzie w dniach 18-23 maja, połączony będzie z Poznańską Nagrodą Literacką.
Fragment plakatu promującego 7. Festiwal Poznań Poetów
Fragment plakatu promującego 7. Festiwal Poznań PoetówFoto: mat. prasowe

Festiwal, którego kuratorem jest prof. Piotr Śliwiński (UAM), daje możliwość zapoznania się z najbardziej wartościowymi zjawiskami we współczesnej polskiej i światowej poezji, stwarza unikatowe forum dla spotkania środowiska literackiego. W wymiarze naukowym obejmuje sesję krytycznoliteracką "Poezja XXI wieku", która będzie próbą ustalenia największych osiągnięć poezji współczesnej oraz kierunków, w których zmierza.

Różnorodność programowa (spotkania autorskie, czytania, dyskusje, seanse filmowe, lekcje poetyckie, interwencje artystyczne w przestrzeni miasta, konkursy, a także mecz poeci vs. krytycy) sprawia, że festiwal ma szansę zdjąć z liryki klątwę ekskluzywności i trafić zarówno do sprofilowanego uczestnika kultury, jak i do osób, które na co dzień nie interesują się literaturą.

W dniu rozpoczęcia 7. Festiwalu Poznań Poetów (18 maja) po raz pierwszy zostanie wręczona Poznańska Nagroda Literacka, ustanowiona przez Prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka oraz Rektora UAM prof. Bronisława Marciniaka.

Nagroda przyznawana będzie w dwóch kategoriach: za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury (Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tys. zł) oraz za znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki, popularyzacji kultury literackiej dla twórcy, który nie ukończył 35. roku życia (Nagroda-Stypendium im. Stanisława Barańczaka w wysokości 40 tys. zł).

***

mat. prasowe/mc/jp

Zobacz więcej na temat: literatura poezja Poznań
Czytaj także

Port Wrocław. Dolnośląskie święto wiersza

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 08:00
W "Dwukropku" porozmawiamy o jubileuszowej 20. edycji imprezy i wydanej z tej okazji antologii "Sto wierszy polskich stosownej długości".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poświatowska. "Poezja był dla niej autoterapią"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 17:00
- Większość życia spędziła w szpitalach i sanatoriach, ze świadomością, że nie będzie żyła długo - mówiła Mariola Pryzwan, autorka książki o poetce.
rozwiń zwiń