Międzynarodowe Biennale Dźwięków Niskich Basso

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2015 15:34
Ideą biennale jest wykraczanie poza ramy klasycznego festiwalu muzyki poważnej, przy utrzymaniu w centrum programowym szeroko pojętych instrumentów basowych.
Jedną z gwiazd biennale będzie Petr Wagner, gambista z Pragi
Jedną z gwiazd biennale będzie Petr Wagner, gambista z PragiFoto: Międzynarodowe Biennale Dźwięków Niskich/mat. prasowe

I Międzynarodowe Biennale Dźwięków Niskich Basso Warszawa 2015 to interdyscyplinarny projekt muzyczny wyjątkowy głównie ze względu na oryginalność i pionierski charakter. Dotychczas nie było podobnego wydarzenia ani w Warszawie, ani w Polsce. Naczelną ideą przedsięwzięcia jest możliwie szeroka prezentacja muzyki, brzmień, i różnych zjawisk artystycznych związanych z basowymi instrumentami (w tym roku przede wszystkim strunowymi – wiolonczelą, violą da gamba, gitarą basową i wspakiem) oraz uświadomienie podstawowej funkcji najniższych głosów i instrumentów w kulturze muzycznej. Nazwa biennale nawiązuje do historycznej praktyki realizacji "basso continuo" (stały bas, bas generalny) - najniższego głosu, w którym była zapisana harmonia całości utworu, i który był podstawowym elementem każdego dzieła.

Jak na instytucje organizujące przystało (Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski oraz Fundacja f.o.r.t.e.) podczas biennale nie zabraknie przede wszystkim muzyki współczesnej z XX i XXI wieku (inauguracyjny recital w Zamku Ujazdowskim jednego z najwybitniejszych europejskich wiolonczelistów Ivana Monighettiego – 7 czerwca oraz występ Warszawskiej Grupy Cellonet pod artystycznym kierownictwem Andrzeja Bauera – 21 czerwca). Będzie też francuski barok podczas mistrzowskiego koncertu kameralnego gambisty z Pragi Petra Wagnera i polskiego wirtuoza klawesynu Władysława Kłosiewicza w radiowym Studiu im. W. Lutosławskiego (14 czerwca), ale będzie także jazz (Krzysztof Ścierański – tego samego dnia w ramach wydarzenia towarzyszącego na Bielanach) i improwizacja (Irena i Vojtěch Havlovi z Czech na zakończenie Biennale – 28 czerwca na Dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego). Ale co najważniejsze – te nurty będą się przeplatały każdorazowo w ramach jednego koncertu, przełamując schematy pozostawania w ramach czystych i jasno określonych gatunków. Oprócz koncertów odbędą się także wydarzenia towarzyszące: muzyczny happening z udziałem Wojciecha Drozdowicza (suzafon) i Krzysztofa Tomaszewskiego (trąbka), Konkurs Dźwięków Niskich, wykład o akustyce Tadeusza Sudnika, a także prezentacja ciekawych instrumentów – wspaków, autorstwa lutnika Andrzeja Króla.

Biennale jest wydarzeniem zaprojektowanym z myślą o publiczności zróżnicowanej pod każdym względem. Jego siłą jest operowanie uniwersalnym językiem komunikacji z odbiorcą: w różnym wieku, posługującym się różnymi kodami kulturowymi. Dawno już tzw. dzisiejsza "muzyka klasyczna" przestała być muzyką rozrywkową, którą przez wieki była. W szeroko pojętej kulturze nastąpił wyjątkowo kategoryczny podział na muzykę "poważną" i "niepoważną". Wydaje się właściwym artystyczne i twórcze niwelowanie podziałów między różnymi sferami muzycznymi zarówno w warstwie wykonawczej, jak i wśród publiczności oraz poszukiwanie związków i tego, co w tych związkach najbardziej wartościowe. Pierwsza basowa próba tych poszukiwań rusza już wkrótce!

mat. prasowe/mc/mm