Akcja Programu 1 Polskiego Radia "13 grudnia - pamiętamy!" przygotowana została we współpracy z Narodowym Centrum Kultury i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma na celu przypomnienie dramatycznych wydarzeń historycznych, które były udziałem wielu słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia. Ma również funkcję i znaczenie edukacyjne w relacji z młodszymi odbiorcami, dla których przytaczane fakty, opowieści świadków i pełne emocji relacje, mogą stanowić mało znaną historię.
Dziś na antenie Programu 1 Polskiego Radia nadajemy specjalny cykl w 24 odcinkach, które przygotowane zostały na podstawie archiwalnych nagrań. Blisko dwuminutowe materiały emitowane są przez całą dobę, zawsze 5 minut przed pełną godziną, od godz. 00.55 do 23.55. Ponadto w studiu radiowej Jedynki pojawło się wielu gości, którzy tego dnia wspominali grudniowe wydarzenia 1981 r.
Dr hab. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury w audycji "Sygnały Dnia" (godz. 6.00-9.00) przybliżył ideę wspólnej akcji "13 grudnia - pamiętamy!". Gościem Sławy Bieńczyckiej i Romana Czejarka będzie Sławomir Koper, autor książki "Święta po polsku". Dziennikarze wraz z zaproszonym gościem w audycji "Cztery Pory Roku" (godz. 9.00-12.00) w cyklu "A to Polska właśnie!" poruszyli temat Wigilii i świąt w stanie wojennym. Zachęcali też słuchaczy do telefonicznych i sms-owych wspomnień z tamtych dni. Tuż po godz. 18.00 Henryk Szrubarz zaprosił na specjalne wydanie "Debaty Jedynki" z udziałem historyków: Grzegorza Majchrzaka i prof. Jerzego Eislera.
W obchody rocznicy grudniowych wydarzeń włączy się także Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Z tej okazji o godz. 23.10 w audycji dokumentalnej wyemitowany zostanie reportaż "Latarnia" - Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej. Bohaterowie historii przybliżą nieznane losy trójki studentów Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, zaangażowanych w działalność podziemną, którzy po ogłoszeniu stanu wojennego dostali kilkuletnie wyroki za działalność opozycyjną.
Akcja "13 grudnia - pamiętamy!" dopełniona zostanie pieśniami najsłynniejszych bardów stanu wojennego. Utwory, które do dzisiaj wzbudzają emocje w odbiorcach pamiętających lata 80., na antenie radiowej Jedynki emitowane są przez cały dzień.
(mat. prasowe/ag)
.