Festiwal Mozartowski w Warszawie po raz 34. Uczta dla melomanów w każdym wieku

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2025 16:43
Premiera opery "Łaskawość Tytusa" Wolfganga Amadeusza Mozarta, trzy wykonania "Requiem" w trzech różnych wersjach, spektakle oper skomponowanych przez Mozarta w wersjach przygotowanych specjalnie dla najmłodszych, recitale wybitnych śpiewaków i instrumentalistów, spotkania z autorami bestsellerów poświęconych temu kompozytorowi - to tylko niektóre atrakcje 34. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie, organizowanego przez Warszawską Operę Kameralną.
Gala finałowa Festiwalu Mozartowksiego w 2021 roku. Na zdjęciu także śpiewaczka operowa, dyrektorka WOK Alicja Węgorzewska-Whiskerd (2P)
Gala finałowa Festiwalu Mozartowksiego w 2021 roku. Na zdjęciu także śpiewaczka operowa, dyrektorka WOK Alicja Węgorzewska-Whiskerd (2P)Foto: Marcin Obara/PAP

Festiwal zainauguruje premiera opery "Łaskawość Tytusa" w reżyserii Anny Sroki-Hryń. Spektakl poprowadzi Benjamin Bayl, współzałożyciel i główny dyrygent gościnny Australijskiej Orkiestry Klasyczno-Romantycznej. - Opera to synteza wszystkich sztuk, jest z nich najwspanialsza i niesie nam niezwykłe przesłanie. Oglądając współczesne realizacje operowe, znajdujemy w nich odbicie dzisiejszych czasów - podkreśliła podczas spotkania prasowego Alicja Węgorzewska-Whiskerd, dyrektorka WOK.

>>> Posłuchaj o 34. Festiwalu Mozartowskim w Wiadomościach Kulturalnych Dwójki

Opera "Łaskawość Tytusa" na inaugurację 34. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie

- "Łaskawość Tytusa" jest dla mnie ciekawym punktem wyjścia w rozmowie o tym, jakich władców potrzebujemy teraz, żebyśmy czuli się dobrze i bezpiecznie w świecie, w którym żyjemy. Nie lubię teatru "pedagogicznego", dlatego stawiam pytania, aby porozmawiać na temat tego, jak skomplikowaną i niejednoznaczną istotą jest człowiek. W mojej interpretacji każdy z bohaterów może przejść swego rodzaju przemianę - przekazała reżyserka otwierającej festiwal opery.

Koncert galowy w Filharmonii Narodowej

Program galowego koncertu w Filharmonii Narodowej wypełnią monumentalne kompozycje Mozarta: Requiem d-moll oraz Wielka Msza c-moll. Solistów, chór WOK oraz orkiestrę Musicae Antiquae Collegium Varsoviense poprowadzi kierownik muzyczny zespołu maestro Adam Banaszak.

Koncertowi towarzyszyć będzie premiera płyty z "Requiem" w wykonaniu artystów WOK. - Wielu mówi, że "Requiem" to najpiękniejsze dzieło Mozarta, więc zawsze jest wielką przyjemnością wrócić do niego. Dla mnie również wielką przyjemnością jest wrócić do Warszawskiej Opery Kameralnej, gdzie w 2001 roku po raz pierwszy zaśpiewałem Mozarta - przyznał Rafał Siwek, który podczas tego koncertu wykona partię basu w obu kompozycjach.

Maestro Adam Banaszak podkreślił, że dominantą działalności WOK i Festiwalu Mozartowskiego są prezentacje oper Mozarta, a - jak zaznaczył - twórczość operowa była zapewne dla samego kompozytora realizacją jego największych ambicji.

Oratorium "Mesjasz" 

Atrakcją dla miłośników dużych form wokalno-instrumentalnych będzie wykonanie oratorium "Mesjasz" Jerzego Fryderyka Haendla w opracowaniu Mozarta pod batutą Bartosza Michałowskiego. Wykonanie wybrzmi w Zamku Królewskim w Warszawie. Tam również, na miłośników muzyki i literatury, czekać będzie koncertowa wersja książki Erica Emmanuela Schmitta "Moje życie z Mozartem" z udziałem jej autora. Solistów, Zespół Wokalny WOK i orkiestrę MACV poprowadzi maestro Adam Banaszak.

6. Mozart Junior Festival

Festiwal Mozartowski od sześciu lat uzupełnia Mozart Junior Festival, adresowany do dzieci i młodzieży. W programie znalazły się spotkania z muzyką Mozarta oraz warsztaty przybliżające operę jako gatunek muzyczny. Dyrektor Alicja Węgorzewska-Whiskerd zaznacza, że obecnie publiczność operową na świecie w 70 procentach tworzą osoby w wieku 50+, dlatego już w latach 60. XX wieku słynna mediolańska La Scala, jeden z najlepszych teatrów operowych świata, szukał sposobu na przyciągnięcie młodej widowni.

Festiwal Mozartowski w Warszawie:

  • Powołany do życia w 1991 roku przez ówczesnego dyrektora WOK Stefana Sutkowskiego Festiwal Mozartowski to fenomen w skali światowej.
  • W jego ramach artyści Warszawskiej Opery Kameralnej wykonali wszystkie dzieła sceniczne wiedeńskiego klasyka. 
  • Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791) to jeden z najwybitniejszych kompozytorów w historii światowej muzyki.
  • W roku 1761 roku skomponował pierwszy utwór "Menuet i Trio" KV 1. Jako "cudowne dziecko" koncertował ze swoim ojcem, Leopoldem, w całej Europie, by w dorosłym wieku osiąść najpierw w Salzburgu - jako kompozytor nadworny tamtejszego arcybiskupa - a następnie przenieść się do Wiednia, gdzie tworzył jako niezależny kompozytor.
  • Mozart skomponował ponad 40 symfonii, kilkadziesiąt koncertów fortepianowych, skrzypcowych, fletowych i na inne instrumenty solowe z towarzyszeniem orkiestry, blisko 20 mszy (w tym "Requiem") oraz inne utwory muzyki sakralnej.
  • W swoim dorobku ma ponad 20 oper, które do dziś znajdują się w repertuarze wszystkich teatrów operowych świata.
  • Mozart napisał również wiele utworów kameralnych, solowych oraz o charakterze rozrywkowym (tańce, divertimenta, serenady).

34. Festiwal Mozartowski w Warszawie trwać będzie od 8 maja do 6 lipca br.

*** 

IAR/PAP/mediaroom/zch/pg/kor

Czytaj także

Klawesyn, na którym grał Mozart. Niezwykły instrument w poznańskim muzeum

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2024 11:00
W 2012 roku Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu otrzymało propozycję zakupu klawesynu. Jak się okazało, był to jeden z pięciu instrumentów, które Burkat Tschudi, jeden z najwybitniejszych XVIII wiecznych budowniczych klawesynów, wykonał dla króla Fryderyka II.
rozwiń zwiń