Prezentacja podczas wystawy EXPO to nie tylko okazja do realizacji programu gospodarczego. Prezentujące swój dorobek kraje w dużej mierze stawiają na unikalność i walory kulturowe, chętnie prezentując swoje dziedzictwo.
Organizatorzy szacują, że wystawę EXPO 2025 zwiedzi około 28 milionów osób. Całe wydarzenie odbywać będzie się na zbudowanej w tym celu wyspie Yumeshima, która powstała z przetworzonych śmieci. Zapowiadany jest udział 170 podmiotów, w tym 161 krajów i regionów oraz dziewięciu organizacji międzynarodowych.
EXPO 2025: trzy części wystawy w trosce o przyszłe społeczeństwa
Teren wystawy podzielony zostanie na trzy części: "Świat Wody", "Świat Zieleni" oraz "Świat Pawilonów". Całość otoczona została drewnianym okręgiem projektu Sosuke Fujimoto. Same pawilony natomiast pokryte substancją absorbującą dwutlenek węgla z atmosfery.
Polska na EXPO 2025 - Pawilon Polski
Podczas EXPO 2025 w Osace Polska zaprezentuje się pod hasłem: "Polska. Dziedzictwo, które napędza przyszłość". Pawilon naszego kraju jest projektem architektów Alicji Kubickiej i Borji Martíneza. Jak odkreślają twórcy, ma formę "spirali kreatywności", która stanowi metaforę eksportowania na świat "polskiego genu kreatywności". Wystawę przygotował zespół kuratorski: Monika Brauntsch, Ewa Kierklo, Stanisław Kempa oraz Wiesław Bartkowski.
Czytaj także:
Sala koncertowa w samym sercu hali polskiej na EXPO 2025
Serce hali stanowi sala koncertowa, w której występować będą polscy artyści. Wśród nich znaleźli się m.in. Natalia Kukulska czy Leszek Możdżer. Planowane są także recitale chopinowskie - Fryderyk Chopin to jeden z najbardziej popularnych światowych kompozytorów w Japonii.
Goście odwiedzający Pawilon Polski będą mogli doświadczyć zmienności polskiego krajobrazu oraz bezpośrednio odczuć wpływ człowieka na jego kształtowanie. Zmian doświadczać będą nie tylko zmysłem wzroku, ale również słuchu i powonienia. We wnętrzu rozpylany będzie zapach skomponowany z mieszanki polskich ziół i kwiatów. Muzykę, z wykorzystaniem motywów twórczości Fryderyka Chopina, napisał Michał Zygmunt, kompozytor i botanik.
Sukces na skalę międzynarodową: Pawilon Polski EXPO 2025 - miejsce, które warto zobaczyć
Redakcja amerykańskiego dziennika "The New York Times" umieściła Pawilon Polski wśród 25 rzeczy, które warto zobaczyć na EXPO 2025. - To jest potwierdzenie tego, że pawilon i jego otoczenie będą promować Polskę w wyjątkowy, innowacyjny sposób - zaznaczył minister Krzysztof Paszyk.
- Mamy wyjątkowo kreatywnych ludzi, którzy potrafią iść do przodu i budują siłę polskiego społeczeństwa. Przed nami 182 dni nieustannej promocji Polski: przedsiębiorstw, dorobku, kreatywności ludzi - dodała Magdalena Skarżyńska, wiceprezes zarządu PAIH.
EXPO 2025:
- Portawa EXPO 2025 potrwa od 13 kwietnia do 13 października 2025 roku.
***
IAR/PAP/zch