Dzieła Chopina, Kopernika, Szymborskiej i Skłodowskiej-Curie zostaną wyniesione na orbitę

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2025 16:00
Fragment dzieła Mikołaja Kopernika, polskie litery, naszywka misji generała Mirosława Hermaszewskiego czy faksymile rękopisu Mazurka As-dur Fryderyka Chopina polecą na orbitę. W trakcie zbliżającej się polskiej misji kosmicznej "Ignis" polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski zabierze ze sobą na orbitę przedmioty, które podkreślą narodowy charakter przedsięwzięcia.
Dzieło Chopina, wiersze Szymborskiej oraz pamiątki po Skłodowskiej-Curie i Koperniku zostaną wyniesiona na orbitę. Wszystko to w ramach misji Ignis.
Dzieło Chopina, wiersze Szymborskiej oraz pamiątki po Skłodowskiej-Curie i Koperniku zostaną wyniesiona na orbitę. Wszystko to w ramach misji "Ignis". Foto: Shutterstock

Pamiątki związane z polskim wkładem w eksplorację kosmosu, jak i te nawiązujące do naszej kultury i tradycji zostaną wyniesiona na orbitę podczas misji "Ignis". Wśród nich znalazły się m.in. bursztyn znad bałtyckiej plaży, sól z Wieliczki, mazurek Chopina, pamiątki związane z Marią Skłodowską-Curie czy twórczość Wisławy Szymborskiej. Na pokład ISS poleci także biało-czerwona flaga, którą na miejscu dumnie będzie prezentował Sławosz Uznański-Wiśniewski. 

Czytaj także:

Polskie dzieła na orbicie okołoziemskiej 

Doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski, polski astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej, zabierze na orbitę nie tylko naukowy dorobek kraju, ale także symboliczne elementy polskiego dziedzictwa kulturowego.

W trakcie polskiej misji kosmicznej "Ignis" spędzi on na orbicie około dwóch tygodni, w trakcie których w warunkach mikrograwitacji przeprowadzi kilkanaście eksperymentów naukowych zaprojektowanych przez polskie firmy oraz instytucje.

Mazurek As-dur

Obecność dzieła na orbicie będzie symbolicznym przypomnieniem ducha polskiej kultury, który przekracza granice i epoki. Powtarzalność motywów mazurka Chopina przenosi słuchaczy w odrębny świat, który urywa się wraz z ostatnim dźwiękiem.

W zestawie zgromadzonych artefaktów znalazły się także: 

  • "De revolutionibus" Mikołaja Kopernika ma podkreślić znaczenie polskiej myśli naukowej. Diagram wiernie skopiowany z wiekopomnego dzieła prezentuje heliocentryczny model świata.
  • Pamiątki związane z Marią Skłodowską-Curie: faksymile pierwszej strony rozprawy doktorskiej dwukrotnej zdobywczyni nagrody Nobla oraz pocztówka "cegiełka". Dochód z jej sprzedaży miał zasilić budowę Instytutu Radowego w Warszawie.
  • Sól z Wieliczki: bryłka soli kamiennej o wymiarach ok. 5×5 cm, pochodzi z kopalni soli w Wieliczce – jednego z najstarszych wciąż czynnych obiektów górniczych na świecie, wpisanego na pierwszą listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  • Bursztyn znad bałtyckiej plaży nazywany "złotem północy" – doceniany na całym świecie ze względu na swoje piękno – naturalnie przezroczysty, jasnożółty, bursztyn z sobieszewskiej plaży.
  • Twórczość Wisławy Szymborskiej – dwa wiersze polskiej noblistki: "Radość pisania" i "Sto pociech – utwory uniwersalne i ponadczasowe, tłumaczone na kilkadziesiąt języków i znane czytelnikom poezji w wielu zakątkach naszego globu.
  • Krajka – element ludowy – fragment tkaniny w formie bransoletki, o tradycyjnych wzorach ludowych.
  • Polskie litery – zawierające znaki diakrytyczne – ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż. To hołd dla języka polskiego.

Misja "Ignis"

IGNIS, (po łacinie "ogień") to pierwsza polska technologiczno-naukowa misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jak zapowiada ministerstwo, ma być pierwszym krokiem "na drodze do realizacji ambitnych celów". Misja będzie częścią międzynarodowej komercyjnej misji AX-4, w której wraz z Polakiem na ISS polecą astronauci z USA, Indii i Węgier. Start planowany jest na maj tego roku. 

Załogę Ax-4 tworzą: Peggy Whitson (USA) – dowódczyni misji; Sławosz Uznański-Wiśniewski (Polska/ESA) – specjalista misji; Shubhanshu Shukla (Indie) – pilot misji oraz Tibor Kapu (Węgry) – specjalista misji. Astronauci polecą na ISS rakietą Falcon 9 firmy SpaceX, która wyniesie na orbitę kapsułę załogową Dragon z należącego do NASA Kennedy Space Center na Florydzie.

Cele badawcze na ISS

Najważniejszym elementem misji mają być eksperymenty technologiczne i naukowe, nad którymi Sławoj Uznański-Wiśniewski będzie pracował na ISS. Nasz astronauta poprowadzi też w kosmosie pokazy, które zostaną nagrane, a potem wykorzystane w ramach programu edukacyjnego.

Misja Ax-4 będzie kolejną komercyjną załogową wyprawą realizowaną przez Axiom Space. Udział Polaka w tej misji to rezultat umowy podpisanej między Ministerstwem Rozwoju i Technologii a ESA na przygotowanie i przeprowadzenie polskiej misji naukowo-technologicznej IGNIS na ISS. W przygotowaniach bierze udział także Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jako agencja wykonawcza MRiT. 

*** 

NIFC/POLSA/ESA/MRiT/IAR/zch/pg/kor

Czytaj także

Polak w Kosmosie po 46 latach. Ignis - nowy początek polskiej eksploracji kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2024 14:22
46 lat po historycznym locie Mirosława Hermaszewskiego, Polska ponownie wkracza na kosmiczną scenę. Misja Ignis, której nazwa oznacza po łacinie "ogień", jest symbolem narodowej ambicji, rozwoju i odważnego kroku w przyszłość. Na wiosnę 2024 roku astronauta dr Sławosz Uznański, wybrany spośród tysięcy kandydatów, wyruszy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), inaugurując nową erę polskich załogowych misji kosmicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie pierogi na orbicie. Tradycyjna potrawa trafi na ISS

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2025 11:49
Liofilizowane pierogi będą częścią "kosmicznego" menu polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), z udziałem astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Proces produkcji żywności trwał kilka miesięcy i wymagał dostosowania tradycyjnych przepisów do warunków panujących w przestrzeni kosmicznej.
rozwiń zwiń