Jubileuszowa, 50. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych to doskonały moment, aby popatrzeć wstecz. Tym bardziej że historia FPFF to także dzieje polskiej kinematografii. Z tej okazji organizatorzy zapraszają nie tylko do śledzenia filmowych zmagań, ale też na szereg wydarzeń towarzyszących.
Posłuchaj rozmowy o 50. edycji FPFF w Gdynii
"50 na 50"
Jednym z projektów, zorganizowanych w ramach jubileuszu Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, jest "50 na 50". To przeglądy filmowe, skupiające się wokół wybranego fragmentu historii FPFF. Pokazy zorganizowane zostały w 34 miastach i aż w 57 instytucjach. Pokazom towarzyszą spotkania z gośćmi, którzy opowiadają o prezentowanych filmach i dzielą się festiwalowymi wspomnieniami.
– Zapraszamy na 50. urodziny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Postanowiliśmy je obchodzić przez cały rok i nie tylko w Gdyni, bo to przecież nasze wspólne święto – powiedziała Joanna Łapińska, dyrektorka artystyczna FPFF. Jak dodała, w ramach pokazów przywołane zostaną przełomowe wydarzenia, ważne filmy i wybitni twórcy.
Czytaj także:
Podróż przez dorobek wielkich twórców polskiego kina
W ramach projektu "50 na 50" widzowie zapoznają się z dorobkiem takich postaci jak: Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Paweł Pawlikowski, Jerzy Stuhr, Agnieszka Holland, Janusz Zaorski, Marek Koterski, Małgorzata Szumowska czy Daniel Olbrychski. Nie zabraknie także głosu młodszego pokolenia: m.in. Agnieszki Smoczyńskiej, Jana P. Matuszyńskiego, Korka Bojanowskiego, Piotra Domalewskiego i Marii Zbąskiej.
Organizatorzy podkreślają, że niektóre z wydarzeń skupią się wokół kina gatunkowego czy filmów dla młodych widzów, inne zaś będą dotyczyć przełomowych wydarzeń, takich jak pierwsze festiwale organizowane w Gdańsku, nagrodzenie "Człowieka z marmuru" symboliczną cegłą czy pandemiczna 45. edycja zorganizowana w całości online.
Wśród poruszanych tematów pojawią się bunt, siła kobiet, kwestie różnorodności, inności i dialogu. Nie zabraknie klasyki i kanonicznych tytułów, jak i laureatów Złotych Lwów czy Don Kichota.
50 lat FPFF w Gdyni
- Pierwsza odsłona festiwalu miała miejsce w 1974 roku. Do 1986 roku FPFF organizowany był w Gdańsku, następnie wydarzenie przeniesiono do Gdyni.
- U genezy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych tkwiło przekonanie o szczególnym znaczeniu kinematografii w kulturze i życiu społecznym w Polsce. Rodzime kino postrzegano jako sztukę z misją.
- Co roku widzowie FPFF mogą zapoznać się z najnowszymi polskimi produkcjami.
- O statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów, a także szereg nagród indywidualnych rywalizują najciekawsze rodzime filmy, premiery, debiuty i laureaci na międzynarodowych festiwalach filmowych.
- Obecnie na program festiwalu składają się trzy sekcje konkursowe: Konkurs Główny, Konkurs Filmów Krótkometrażowych i Konkurs Perspektywy. Wydarzeniu towarzyszą liczne sekcje pozakonkursowe.
Jubileuszowa odsłona festiwalu pełna będzie filmowych emocji. W programie znajdą się specjalne wydarzenia jubileuszowe oraz tradycyjne sekcje pozakonkursowe. Wśród nich nie zabraknie rozmów z twórcami i spotkań branżowych. 50. FPFF odbędzie się w Gdyni w dniach 22-27 września br.
***
Przygotowanie: Marcin Mindykowski
Data emisji: 9.04.2025
Godzina emisji: 8.30
Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".
FPFF/mat.pras/zch/kor/pg