Bezpłatne warsztaty odbędą się w dniach 14-16 lutego oraz 28 lutego-2 marca 2014 roku w Hołownie (gmina Podedwórze).
Warsztaty instrumentalne z Kapelą Zdzisława Marczuka z Zakalinek: skrzypce, harmonia trzyrzędowa, bębenek obręczowy, baraban. W prowadzeniu warsztatów pomagać będą uczennice Zdzisława Marczuka: Paulina Kwaśniewska i Karolina Szymula oraz harmonista z Zahorowa. Zygmunt Mazur.
Warsztaty śpiewacze z Katarzyną Haliną Weremczuk i zespołem Jutrzenka z Dołhobród: pieśni pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego po polsku i w gwarze “chachłackiej”. Na warsztaty zapraszamy kapele i śpiewaków. W przypadku warsztatów instrumentalnych warunkiem udziału jest posiadanie podstawowych umiejętności gry i własny instrument.
Zdzisław Marczuk - multiinstrumentalista (skrzypce, harmonia, bębenek) i śpiewak. Jeden z najwybitniejszych muzykantów swojej okolicy, prawdopodobnie ostatni tego formatu. Świetny pedagog, animator kulturalny. Ma bogaty repertuar polek, oberków, przejął również repertuar śpiewaczy swojej matki - m.in. pieśni weselne. Zdobył wszystkie najważniejsze nagrody dla polskiej muzyki ludowej, jak nagroda Oskara Kolberga, nagroda "Muzyki Źródeł" czy Baszta; co rok zdobywa najwyższe nagrody w różnych kategoriach na festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
Zespół Jutrzenka z Dołhobród istnieje od 1987roku. To jeden z ciekawszych zespołów śpiewaczych w regionie. Posiada bardzo bogaty i cenny repertuar pieśni jednogłosowych i wielogłosowych, w języku polskim i w gwarze "chachłackiej", a także widowiska obrzędowe. Zespół zdobył wiele prestiżowych nagród, m.in. Nagrodę im. Oskara Kolberga (2005); wielokrotnie był nagradzany na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. W 2013 roku zespół został odznaczony odznaką "Zasłużony Działacz Kultury".
Katarzyna Halina Weremczuk - śpiewaczka, solistka zespołu Jutrzenka. Do wsi Dołhobrody przeprowadziła się za mężem, przejęła miejscowe pieśni, ale też zachowała ciekawy repertuar własny ze wsi pochodzenia - Wyryk. Ma wyjątkowy, charakterystyczny głos o czystej barwie. Jej repertuar obejmuje ballady, pieśni weselne, żniwne, sobótkowe, kołysanki, wielkopostne, wielkanocne, "włodarki" charakterystyczne dla okolicy Dołhobród i "swańki" z okolic Wyryk. Śpiewa w języku polskim oraz w tzw. "chachłackim" - gwarze z pogranicza polsko- białorusko- ukraińskiego. Laureatka wielu znaczących nagród dla muzyki tradycyjnej w Polsce, m.in. Baszty w Kazimierzu oraz Nagrody im. Oskara Kolberga.
Terminy:
14-16 lutego 2014
28 lutego - 2 marca 2014
Finał: Zabawa zapustowa w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Hołownie - 2 marca 2014
https:\/\/muzykapolesialubelskiego.blogspot.com / mm/ jp