Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 14:30
Dwójka poleca wydarzenie, które rozpoczęło się 16 listopada w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Audio
  • Gosia Litwinowicz i Jarek Kaczmarek o Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania. Rozmawia Piotr Kędziorek (Poranek Dwójki)
  • Z Agnieszką Kaim i Jarkiem Kaczmarkiem o 11. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania rozmawia Kuba Borysiak (Źródła/Dwójka)
Janet Pankowsky, jedna z uczestniczek festiwalu
Janet Pankowsky, jedna z uczestniczek festiwalu Foto: Jaro Wilk

Jak co roku podczas festiwalu opowiadacze z Polski i różnych stron świata dzielą się ze słuchaczami historiami, czerpiącymi z tradycyjnych praktyk opowiadania, muzyki, literatury i codziennego życia. Festiwal ukazuje sztukę opowiadania w jej różnorodnych przejawach, egzotycznych i swojskich, tradycyjnych i współczesnych.

"Halo, Ziemia!" - tytuł tegorocznego wydarzenia - prowokuje przyjęcie pełnej zdumienia i niepokoju perspektywy spojrzenia na naszą planetę, przyprawionej zachwytem i buntem, lękiem i nadzieją, a czasem śmiechem i ironią.

Świetnym wprowadzeniem w taki nastrój będzie "Powrót", spektakl Czytagramów (Peter Łyczkowski i  Paweł Iwanicki) w oprawie muzyki oraz kosmicznej, kwadrofonicznej audiosfery.

Czy w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące nas dzisiaj pytania warto jeszcze powracać do mitycznych historii o stworzeniu świata? Ci co mają co do tego wątpliwości, powinni zobaczyć "Kalevalę" - fiński epos, który odczyni na nowo Nick Hennessey - pieśniarz,  autor i opowiadacz z Wielkiej Brytanii, który w mistrzowski sposób łączy dźwięk, pieśń i słowo mówione w jedno, wyjątkowe i porywające widowisko.

Swój niezwykły "Plecak pełen opowieści" otworzy przed nami (a może wrzuci nas do środka?) Rachid Akbal, opowiadacz pochodzący z Algierii, który buduje współczesne miejskie narracje, przenikające się z echem tradycyjnych opowieści i legend.

Hugh Lupton, jeden z najwybitniejszych brytyjskich opowiadaczy, zaprezentuje widowisko "Zaklęcia na czubku języka", na które złożą się historie, pieśni, melodie i poezja. Wypowiadane słowa ożyją, przywołując i odsłaniając wyspiarskie tajemnice Wielkiej Brytanii i wyrafinowane przebiegi i zwroty celtyckiej i anglosaskiej wyobraźni.

Jak zawsze na festiwalu będzie można zobaczyć oryginalne adaptacje dzieł literackich. Tym razem Jeanne Ferron z Francji zaprezentuje brawurową interpretację "Historii Julii i jej Romea" – pełną humoru i wzruszenia opowieść z perspektywy piastunki Julii, nowe odświeżające spojrzenie na szekspirowską klasykę.

mz/materiały promocyjne


Zobacz więcej na temat: opowiadanie