- Bardziej niż kiedykolwiek, w chaosie bieżących zdarzeń, świat potrzebuje komunikacji. Komunikacji autentycznej, w której muzyka i sztuka mogą stanowić duchowe światło w mroku i doświadczanej przez nas niepewności - mówi Giovanni Antonini, dyrektor artystyczny Wratislavia Cantans. Ze względu na pandemię, impreza odbywała się w nowym terminie i w skróconej formie - od 11 do 13 września. Na piątek zaplanowany został wieczór otwarcia, a w sobotę i niedzielę odbyły się po dwa koncerty. Wszystkie w salach wrocławskiego Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu oraz w Kolegiacie św. Krzyża i św. Batłomieja (koncert zamknięcia).
Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu było "Światło dla świata". Dźwięk i światło to fale, różnią się długością. Fale dźwiękowe potrzebują powietrza, by mogły się rozchodzić. W próżni muzyka nie zabrzmi. Światło i powietrze to środowisko życia dla ludzi, roślin i zwierząt – muzyka to przestrzeń dla piękna. Myślę o wszystkich, którzy pomagają sobie wzajemnie w tych trudnych czasach. Muzyka wspiera takie postawy. Jest przestrzenią, w której ludzie się jednoczą. Pomaga z nadzieją patrzeć w przyszłość. Chcemy, by była ona lepsza, piękniejsza dzięki tym, którzy działają na rzecz dobra. Są światłami dla świata – mówi Andrzej Kosendiak, dyrektor generalny Wratislavii Cantans, nawiązując do tytułu koncertu finałowego "Światła dla świata" w niedzielę 13 września.
Andrzej Kosendiak o Wratislavii Cantans: to będzie festiwal pełen światła >>>>
Wystąpią w nim: Andrzej Kosendiak (dyrygent) i Wrocław Baroque Ensemble. Artyści zagrają kompozycje Jacka Różyckiego (transmisja na antenie radiowej Dwójki od godz. 20.00).
Festiwal rozpoczął się w piątek 11 września o godz. 19.00 koncertem "Hommage à Penderecki" w Narodowym Forum Muzyki. Był to muzyczny hołd dla wybitnego artysty, który w marcu br. zmarł po długiej i ciężkiej chorobie.
Nie żyje Krzysztof Penderecki. "Jego muzyka to dowód na istnienie Stwórcy"
W piątkowym programie znalazły się Krzysztof Penderecki – Agnus Dei z Polskiego Requiem, Pieśń Cherubinów, O gloriosa Virginum, Sinfonietta per archi, Concerto doppio per violino, viola e orchestra, Agnus Dei z Polskiego Requiem.
Wykonawcy: Maciej Tworek – dyrygent, Roksana Kwaśnikowska – skrzypce, Artur Rozmysłowicz – altówka, Chór NFM, Agnieszka Franków-Żelazny – kierownictwo artystyczne Chóru NFM, NFM Filharmonia Wrocławska.
Z kolei w sobotę Dwójka zapraszała na wieczorny koncert "Po burzy", którego gwiazdami będą: Giovanni Antonini (dyrygent), zespół Il Giardino Armonico i Julia Lezhneva (sopran). W programie utwory artystów takich, jak: Matthew Locke, Antonio Vivaldi, Geminiano Giacomelli, Carl Heinrich Graun i Georg Friedrich Händel.
Tradycją festiwalu Wratislavia Cantans stało się prezentowanie polskiej muzyki dawnej. W niedzielę Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka wykonał dzieła Jacka Różyckiego herbu Doliwa, twórcy działającego w drugiej połowie XVII wieku.