Twórczość teatralna Petera Brooka charakteryzowała się dążeniem do jak największej klarowności przekazu. Wśród proponowanych koncepcji postulował idee "pustej przestrzeni", "teatru bezpośredniego" i "teatru uniwersalnego".
Jednym z najważniejszych wątków jego działalności był również tak zwany "teatr wielokulturowy". Brook w duchu tej koncepcji podejmował próby tworzenia pomostu między Wschodem a Zachodem.
Reżyser na początku swojej działalności współpracował z brytyjskim Royal Shakespeare Theatre. Wystawił tam między innymi ''Króla Leara'', ''Sen nocy letniej'' oraz jeden z najgłośniejszych ówcześnie spektakli, ''Tytus Andronikus'', z którym odbył europejskie tournée. W latach 70. w opuszczonym paryskim Teatr Bouffes du Nord współtworzył Ośrodek Poszukiwań Teatralnych. Wyreżyserował tam między innymi spektakle "Wielki Inkwizytor", '"Tragedia Hamleta'" czy ''Tymon Ateńczyk''.
W spektaklach Brooka występowali także polscy aktorzy: Nina Polan, Andrzej Seweryn i Ryszard Cieślak. Reżyser przyjaźnił się z Jerzym Grotowskim, a w latach 90. jego asystentem był Krzysztof Warlikowski.
Peter Stephen Paul Brook urodził się 21 marca 1925 w Londynie. W 1991 został nagrodzony Nagrodą Kioto w dziedzinie sztuki i filozofii. W 2004 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza przyznał mu tytuł doktora honoris causa, a w 2008 został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Artystę w poniedziałkowym "Poranku Dwójki" o 8.30 wspomni Jacek Kopciński.
IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/The Guardian/d kjan/w pbp