Informację o jej śmierci podał w mediach społecznościowych Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. "Odeszła znakomita aktorka teatralna, radiowa i telewizyjna Krystyna Królówna. Początkowo występowała w teatrze bielskim, następnie przez wiele lat w teatrach Polskim i Narodowym w Warszawie. Popularność zdobyła rolą Hanki w serialu »Chłopi«. W latach 1964-1969 należała do zespołu Teatru im. J. Słowackiego, zagrała na naszej scenie kilka znakomitych ról, m.in. Polly w »Operze za trzy grosze« B. Brechta, w reżyserii Lidii Zamkow" - czytamy w poście krakowskiego teatru.
Krystyna Królówna urodziła się 12 listopada 1939 r. w Sosnowcu. Ukończyła krakowską PWST. Była związana z kilkoma teatrami: Polskim w Bielsku-Białej, im. Słowackiego w Krakowie i Narodowym w Warszawie. Współpracowała z Teatrem Polskiego Radia.
Oto niektóre z najważniejszych ról Krystyny Królówny w Teatrze Polskiego Radia:
- "Król umiera, czyli ceremonie" Eugene’a Ionesco (rola: Julia), reż. Dobrosława Bałazy, 1992
- "Obłęd" Janusza Krasińskiego (rola: Plebejska Księżna), reż. Janusz Kukuła, 1995
- "Ożenek" Mikołaja Gogola (rola: Fiokła Iwanowna, swatka), reż. Aleksander Ponomariow, 1996
- "Zmierzch" Izaaka Babla (rola: Nachama), reż. Jan Warenycia, 1999
- "Szalbierz" Györgyego Spiró (rola: suflerka), reż. Waldemar Modestowicz, 2000
- "Krewniaki" Michała Bałuckiego (rola: Bibiana), reż. Wojciech Markiewicz, 2001
- "Miłość na Krymie" Sławomira Mrożka (rola: Anastazja), reż. Krzysztof Zaleski, 2005.
Krystyna Królówna na antenie Polskiego Radia czytała również prozę, m.in. "Przeznaczenie" Agathy Christie (1992), "Karlsson z dachu" Astrid Lindgren (1996).
Zajmowała się także dubbingiem. Jej głos można usłyszeć m.in. w takich filmach i serialach, jak: "Tarzan 2: Początek legendy", "Rogate ranczo", "Toy Story 2", "Rodzina Addamsów: Zjazd rodzinny", "Herkules", "Pinokio", "Ballada o Januszku".
Jej najpopularniejsza rola to Hanka Borynowa, żona Antka, w filmie Jana Rybkowskiego "Chłopi", według powieści Władysława Reymonta. Zagrała także w "Warszawskich gołębiach", "Rzeczpospolitej dniach pierwszych", "Generale Berlingu", "Zapalniczce" i "Pastorale Heroica".