W III etapie 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu wystąpi 6 finalistów. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza.
Wzruszenia nie do pobicia
Zdaniem dyrygenta nie bezbłędność liczy się w konkursowych zmaganiach. Koncentracja na unikaniu pomyłek to niebezpieczeństwo. - Historia muzyki uczy, że często najwięksi wirtuozi, chociażby klawiatury, nawet jeżeli nie trafiają w dźwięk, są nie do pobicia i wzruszają nas najbardziej - tłumaczył Łukasz Borowicz. - Patrzenie na to w sposób koncertowy jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem, wtedy dopiero w sposób obiektywny można oceniać także sprawy techniczne.
Wyzwanie kondycyjne
W programie przesłuchań III etapu znalazły się: Koncert skrzypcowy D-dur, op. 61 L. van Beethovena, I Koncert skrzypcowy fis-moll, op. 14 oraz II Koncert skrzypcowy d-moll, op. 22 H. Wieniawskiego, Koncert skrzypcowy D-dur, op. 77 J. Brahmsa. Przez trzy dni Orkiestra Filharmonii Poznańskiej zagra z młodymi skrzypkami 12 razy. - Jest to wyzwanie, ale jesteśmy przyzwyczajeni do grania dużych programów symfonicznych co tydzień - podkreślił Łukasz Borowicz.
Orkiestra dla solisty
Co innego niż zmęczenie fizyczne ma znaczenie podczas konkursu. Liczy się koncentracja na młodym soliście. - Występ z orkiestrą dla każdego kandydata jest sprawdzianem jego wrażliwości, czujności kameralnej - podkreślił dyrygent. - Gramy dla solistów, jesteśmy tu dla nich.
06:08 Wybieram Dwójkę Borowicz 18 październik 2022 16_51_04.mp3 Łukasz Borowicz o III etapie XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (Wybieram Dwójkę)
Konkurs Wieniawskiego - przesłuchania finałowe >>>>
Przez cały czas trwania konkursu występy uczestników ocenia międzynarodowe jury, w którym zasiadają wybitni muzycy, w składzie:
Augustin Dumay - przewodniczący, Daniel Stabrawa - wiceprzewodniczący, Agnieszka Duczmal, Barnabás Kelemen, René Koering, Grzegorz Kotów, Bartłomiej Nizioł, Mariusz Patyra, Miguel da Silva, Jian Wang, Christopher Warren-Green.
***
Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie. Oddaje hołd wirtuozowi i kompozytorowi Henrykowi Wieniawskiemu. Po raz pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie, z inicjatywy Adama Wieniawskiego, bratanka Henryka, a organizatorem konkursu było Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Kolejne edycje miały się odbywać co pięć lat, plany te pokrzyżowała jednak II wojna światowa. Po raz drugi konkurs odbył się dopiero po 17 latach w Poznaniu. W późniejszym okresie konkursy odbywały się już regularnie, co pięć lat - w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Z powodu pandemii tegoroczny konkurs odbywa się po sześcioletniej przerwie.
Patronem medialnym konkursu jest Polskie Radio.
***
Przygotowała: Monika Zając
Gość: Łukasz Borowicz (dyrygent)
Data emisji: 18.10.2022
Godzina emisji:
Materiał wyemitowano w audycji Wybieram Dwójkę
uk/kor