Festiwal "Chopin i jego Europa". Dwójka zaprasza na transmisje!

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2024 09:26
Dzieła 65 twórców, ponad 600 solistów, kameralistów, śpiewaków, muzyków orkiestrowych - 17 sierpnia rozpoczyna się 20. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa". To wielkie muzyczne święto prezentowane będzie na antenie Programu 2 Polskiego Radia, który jest jego współorganizatorem.
20. Międzynarodowy Festiwal Chopin i jego Europa
20. Międzynarodowy Festiwal "Chopin i jego Europa"Foto: Materiały promocyjne
  • Transmisja koncertu inauguracyjnego w radiowej Dwójce – w sobotę, 17 sierpnia, o godz. 20.30.
  • Organizatorem 20. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa" jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
  • Współorganizatorem Festiwalu jest Program 2 Polskiego Radia, a Polskie Radio i Polskie Radio Chopin są patronami medialnymi.

- Dzięki stałej współpracy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z Programem 2 Polskiego Radia koncerty festiwalowe docierają do wielomilionowej publiczności w kilkudziesięciu krajach. Wydarzenia w ramach festiwalu nadawane są na antenie Programu 2 Polskiego Radia, stanowią również cieszącą się niezmiennym zainteresowaniem i uznaniem ofertę dla stacji Europejskiej Unii Nadawców EBU – mówi Stanisław Leszczyński, szef artystyczny przedsięwzięcia i wicedyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, który będzie gościem niedzielnej audycji "Cafe Muza" (18 sierpnia, godz. 12.00). Róża Światczyńska porozmawia m.in. o festiwalu – jak wpłynął na nasze życie muzyczne, jak rozwijał się na przestrzeni dwóch ostatnich dekad oraz o tegorocznych atrakcjach festiwalowego programu. Transmisja audycji na antenie radiowej Dwójki oraz w mediach społecznościowych stacji.

Program 20. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa" tradycyjnie oparty jest na muzyce Chopina, którego twórczość to największy fenomen polskiego romantyzmu. Podczas wydarzenia wybrzmi muzyka aż czterech stuleci – od renesansu do współczesności. Wystąpią artyści, którzy współtworzyli jego rangę, ale także debiutujący na tej imprezie – soliści i zespoły. Koncerty będą się odbywać w Filharmonii Narodowej, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, bazylice św. Krzyża oraz Zamku Królewskim.

Pierwszego dnia festiwalu, 17 sierpnia, o godz. 20.30 Program 2 Polskiego Radia zaprasza na transmisję koncertu włoskiego dyrygenta i skrzypka Fabia Biondiego, który zagra w kościele św. Krzyża w duecie z klawesynistką Paolą Poncet.

26 sierpnia o godz. 20.30 na antenie Dwójki będzie można usłyszeć London Symphony Orchestra pod batutą Antonia Pappano oraz Bruce'a Liu – triumfatora ostatniego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W programie: Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina oraz I Symfonia e-moll op. 39 Jeana Sibeliusa.

W ramach prezentacji kolejnych dzieł operowych Stanisława Moniuszki Fabio Biondi wraz z zespołem Europa Galante wykona "Straszny dwór". Instrumenty historyczne będzie można usłyszeć także w trakcie występu {oh!} Orkiestry Historycznej, która zagra pod dyrekcją Martyny Pastuszki. W programie m.in. IV Symfonia A-dur Włoska op. 90 Felixa Mendelssohna oraz Koncert wiolonczelowy Eduarda Lalo, ze znakomity francuskim wiolonczelistą Jean-Guihen Queyrasem w partii solowej.

W czwartek 29 sierpnia o godz. 17.00 transmisja koncertu amerykańskiego pianisty, zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego z 1970 roku, Garricka Ohlssona, który zagra razem z Appolon Musagète Quartet Kwintet fortepianowy f-moll op. 34 Johannesa Brahmsa. Z kolei 1 września o godz. 20.30 laureat tego samego konkursu – Janusz Olejniczak – weźmie udział w prawykonaniu Koncertu fortepianowego Jerzego Maksymiuka, który poprowadzi orkiestrę Sinfonia Varsovia.

W przerwach transmisji na antenie Dwójki rozmowy z wykonawcami. 22 sierpnia gościem będzie laureatka II nagrody Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w 2016 roku – Bomsori Kim. Wśród artystów opowiadających o swoich koncertach także: Bruce Liu, Hélène Grimaud, Kate Liu, Makoto Ozone, Chouchane Siranossian i Vilde Frang.

***

. 

materiały prom./pg

Czytaj także

"Chopin i jego Europa" 2023. Stanisław Leszczyński: wokół festiwalu powstała artystyczna rodzina

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2023 18:00
- Próbujemy pochylić się nad mniej znaną muzyką europejską i polską. Od lat interpretują ją u nas wybitni artyści z wielu stron Europy - mówił w Dwójce Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chopin i jego Europa" 2023. Jonathan Plowright: poczucie chwili powinno kształtować interpretację

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2023 22:15
- Esencją muzyki kameralnej jest to, by poczucie chwili kreowało ostateczny kształt naszej interpretacji. Trzeba dostosować się do bodźców, które płyną od kolegów. Oczywiście bardzo istotne są próby, ale postrzegam je jako czas na wyznaczenie sobie głównych kierunków myślenia o danej kompozycji - mówił w Dwójce pianista Jonathan Plowright.
rozwiń zwiń