8. Międzynarodowy Festiwal Chóralny Mundus Cantat Sopot

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2012 14:29
W dniach 16-21 maja w Sopocie odbywa się część konkursowa całorocznego Festiwalu chóralnego. Publiczność usłyszy zarówno muzykę sakralną jak i świecką, zarówno klasyczną jak i jazzową.
Międzynarodowy Festiwal Chóralny Mundus Cantat Sopot
Międzynarodowy Festiwal Chóralny Mundus Cantat SopotFoto: materiały promocyjne

Międzynarodowy Festiwal Chóralny MUNDUS CANTAT SOPOT jest jednym z największych tego rodzaju przedsięwzięć na terenie Polski, w którym biorą udział chóry dziecięce, młodzieżowe oraz dorosłe z całego świata.

Mundus Cantat jest imprezą cykliczną, zapoczątkowaną w 2005 roku, cieszącą się dużym zainteresowaniem wśród wielbicieli chóralistyki na całym świecie. Umożliwia ona poznanie różnorodnych tradycji wokalnych i repertuarowych z całego świata. Ósma edycja Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Mundus Cantat odbędzie się w zarówno w Trójmieście jak i na terenach ubogich w tego typu przedsięwzięcia, koncerty towarzyszące będą trwały przez cały rok, natomiast część konkursowa w dniach 16-21 maja. Tegorocznemu wydarzeniu będzie towarzyszyło hasło przewodnie "Bitwa na chóry w Sopocie".

W ramach festiwalu, odbędą się: uroczysta parada chórów ulicą Bohaterów Monte Cassino, koncerty konkursowe, gala finałowa, koncerty towarzyszące, warsztaty wokalne, warsztaty dyrygenckie, chóralne performance oraz  muzyczne flash moby.

Goście specjalni festiwalu

Niewątpliwym wydarzeniem odbywającego się w tym roku festiwalu będzie udział grupy „XCor” z Wenezueli. Zespół  składa się z pięciu muzyków, śpiewających à cappella. W repartuarze zespółu znajdziemy utwory stanowiące egzotyczną mieszankę przeróżnych gatunków, takich jak: salsa, pop, bolero, jazz, reggae, a nawet rock.

"Repertorio Vocale" to grupa utalentowanych śpiewaków, która koncentruje się na wykonawstwie muzyki współczesnej i odnajdowaniu jej korzeni w kompozycjach pochodzących z epoki renesansu i baroku. Dlatego w repertuarze zespołu, obok twórczości kompozytorów młodego pokolenia, odnajdziemy dużą dawkę utworów Carlo Gesualdo, Luca Marenzio, Heinricha Schütza i innych twórców muzyki dawnej.

 

Głównymi organizatorami festiwalu są: Bałtycka Agencja Artystyczna BART, Fundacja Mundus Cantat, Urząd Miasta Sopotu i Sopocki Chór Festiwalowy Mundus Cantat. Do partnerów należą Akademia Muzyczna w Gdańsku oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest ceniony w środowisku Marcin Tomczak, profesor i prorektor Akademii Muzycznej w Gdańsku.