Panufnik między tradycją a socrealizmem

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 19:00
O wyjątkowo trudnym w twórczości kompozytora przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych Marek Zwyrzykowski opowie w czwartkowy wieczór. Posłuchamy między innymi "Symfonii Pokoju".
Andrzej Panufnik
Andrzej PanufnikFoto: PAP

"W poszukiwaniu harmonii - dzieła Andrzeja Panufnika" to nowy cykl audycji przygotowany z okazji setnej rocznicy urodzin wybitnego kompozytora.

Kompozytora, który w 1954 roku, mimo wysokiej pozycji zajmowanej w odradzającym się życiu muzycznym, wyjechał z Polski. Skazał się w ten sposób na trwający do 1977 roku zakaz wykonywania swoich utworów w kraju, a także wymieniania nazwiska w oficjalnej prasie i publikacjach naukowych. W 1990 roku złożył triumfalną - jedyną od momentu opuszczenia kraju - wizytę w ojczyźnie. Podczas Warszawskiej Jesieni wykonano wówczas 11 jego utworów. Trzy dalsze zabrzmiały w Piwnicy Wandy Warskiej.

O wyborze przez Panufnika statusu emigranta zadecydował bez wątpienia nie tylko osobisty dyskomfort życia w PRL mrocznych czasów stalinowskich, lecz także (a może przede wszystkim) tragizm kompozytora uwikłanego - nie z własnej woli - w estetykę socrealizmu.

O tym, jak mistrzowsko radził sobie Andrzej Panufnik z odgórnie narzuconymi, wąskimi ramami języka dźwiękowego przekonuje po latach "Symfonia Pokoju" z 1951 roku (po premierze i tak skrytykowana za "słabość wymowy ideologicznej”). Już na emigracji twórca przerobił zresztą pełne modlitewnej zadumy dzieło aż na dwa utwory: "Sinfonia Elegiaca” oraz "Invocation for Peace”.

"Symfonii pokoju" posłuchamy w wykonaniu Chóru dziecięcego PSM nr 1 w Krakowie, Chóru i Orkiestry PR w Krakowie pod dyrekcją Andrzeja Panufnika z Andrzejem Kruczyńskim w roli recytatora. W audycji usłyszymy także "Divertimenta" na orkiestrę smyczkową (na tematach Feliksa Janiewicza; wyk. Polska Orkiestra Kameralna, dyr. Mariusz Smolij), folklorystycznej "Sinfonia rustica" (wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz) opartej na polskich dziełach muzycznych z XVI i XVII wieku "Suity staropolskiej (wyk. Polska Orkiestra Kameralna, dyr. Mariusz Smolij) oraz "Uwertury bohaterskiej (wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz).

6 marca (czwartek), godz. 19.30-21.30

mm/mc


Czytaj także

Musimy nadrobić Andrzeja Panufnika

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 10:00
- To kompozytor wciąż mało obecny. Wynika to m.in. z niemal 30 lat milczenia i cenzurowania muzyki i nazwiska Panufnika w PRL - mówiła w Dwójce muzykolog Beata Bolesławska-Lewandowska, zapowiadając obchody setnej rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika w 2014 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwójka w domu Andrzeja Panufnika

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2014 14:00
- Na długo przed odejściem żartował, że jeśli będę - jak stereotypowa wdowa - zabiegać o wykonania jego muzyki, to on wróci i będzie mnie okrutnie straszył - wspominała Lady Camilla Panufnik w rozmowie z radiową Dwójką przy okazji brytyjskiej inauguracji obchodów setnej rocznicy urodzin znakomitego kompozytora.
rozwiń zwiń