Polskie Radio
Section05

Andrzej Panufnik

110. rocznica urodzin Andrzeja Panufnika. Wybitny kompozytor skazany na zapomnienie

Andrzej Panufnik to jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Czas jego twórczości przypadł na okres komunizmu w Polsce. Artysta nie wytrzymywał kolejnych szykan ze strony komunistów i zdecydował się na emigrację do Wielkiej Brytanii. W odwecie władze PRL zakazały grania jego muzyki i chciały skazać go na zapomnienie. Jednak jego talent i sukcesy za granicą na to nie pozwoliły.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Monika Zając Jakub Kukla Beata Bolesławska-Lewandowska Roxanna Panufnik Łukasz Borowicz muzyka klasyczna komunizm

Maria Sławek o płycie "TIKTIN": udało się uchwycić ducha miejsca i czasu

- Nie mam bogatej dyskografii, te płyty długo we mnie dojrzewają, jesteśmy przyzwyczajeni, że to doskonała wersja nas. Postanowiłam spróbować uciec od tego, że wszystko musi być tak idealnie, postawić na ducha miejsca i czasu. Dobrze nam się grało, to całość kompozycji tego koncertu, jego narracja, jakaś opowieść - mówiła w Dwójce skrzypaczka Maria Sławek o płycie nagranej podczas koncertu w Wielkiej Synagodze w Tykocinie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Monika Zając album płyta Maria Sławek KULTURA Mieczysław Weinberg Jan Sebastian Bach Tykocin

Thomas Sanderling: Europa Wschodnia to ważny wątek w historii muzyki

- Beethoven wyjechał z Bonn do Wiednia, ponieważ chciał studiować w Wiedniu. Podobnie było z Haydnem. Myślę, że wiele motywów z późnych symfonii Haydna ma swoje korzenie w Europie Wschodniej, a nawet na Bałkanach. Uważam, że geograficzna bliskość Europy Wschodniej jest ważną częścią historii niemieckiej muzyki - mówił w Dwójce dyrygent Thomas Sanderling.
Zobacz więcej na temat:  Ferenc Liszt koncert Leonora Armellini Eufonie filharmonia narodowa koncerty koncerty w Polskim Radiu Joanna Grotkowska fortepian Dwójka Michał Dębski dyrygent

Marek Pospieszalski Oktet - w chwale polskich kompozytorów XX wieku [ZOBACZ WIDEO]

W piątek 16 czerwca, w ramach cyklu "Jazz.PL" oktet Marka Pospieszalskiego wykonał dla słuchaczy Dwójki repertuar z jednej z najważniejszych płyt ubiegłego roku oraz przedpremierowo utwory z albumu, który ukaże się pod koniec tego miesiąca. Nadchodząca płyta zatytułowana "No Other End of the World Will There Be" będzie kontynuacją dwupłytowego albumu "Polish Composers of the 20th Century". Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo koncertu.
Zobacz więcej na temat:  Marek Pospieszalski Tomasz Dąbrowski Szymon Mika Tadeusz Baird Jan Krenz Roman Palester Witold Szalonek Bogusław Schaeffer Agata Zubel Grażyna Bacewicz Elżbieta Sikora Roch Siciński Jazz Dwójka pr poleca

Roxanna Panufnik: desperacko próbuję nauczyć się polskiego

- Podejmuję tę próbę od 30 lat, tym bardziej że mam teraz podwójne obywatelstwo. Wciąż jednak przegrywam. Mam nadzieję, że już niedługo ktoś wymyśli jakieś oprogramowanie, które za pomocą wkładanego do ucha USB pozwoli zainstalować w mózgu podstawy nowego języka - mówiła w Dwójce Roxanna Panufnik, polsko-brytyjska kompozytorka, której utwór zabrzmiał podczas niedawnej koronacji Karola III.
Zobacz więcej na temat:  kompozytor Roxanna Panufnik Dwójka koronacja MUZYKA Jakub Kukla

Gadjiev: Panufnik połączył głęboką duchowość z poszukiwaniami formalnymi

- Sporo rozmawiałem o tym utworze z maestrem Andrzejem Boreyką. Powiedział mi, że druga część tego koncertu przypomina mu modlitwę. Zgadzam się, to bardzo uduchowiona muzyka, spoglądająca ku niebu. Mnie fascynuje także jej konstrukcja. Przypomina palindrom, partyturę można czytać od lewej do prawej lub odwrotnie. To jak odbicie lustrzane - mówił w Dwójce Alexander Gadjiev, który w niedzielę (28.08) wystąpił na festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Chopin i Jego Europa 2022 Alexander Gadjiev koncert Monika Zając Dwójka MUZYKA Chopin i jego Europa

Mirosław Panufnik – pracownik Polskiego Radia, który chciał ocalić płyty z przemówieniami Starzyńskiego z 1939 roku

Mirosław Panufnik we wrześniu 1939 roku wyniósł z rozgłośni Polskiego Radia czarny neseser z płytami z przemówieniami prezydenta Warszawy, Stefana Starzyńskiego. Chciał ocalić je przed Niemcami. Płyty nigdy nie wróciły do rozgłośni. Ostatni raz jedna z nich widziana była w latach sześćdziesiątych na Uniwersytecie Warszawskim. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA wrzesień 1939 II wojna światowa

Roxanna Panufnik: tym utworem chciałam podsumować więź z Polską

- Polska celebruje w tym roku stulecie odzyskania niepodległości, z kolei ja również obchodzę prywatny jubileusz – swoje 50. urodziny - i dlatego chciałam skomponować utwór, który podsumuje moją więź z Polską, jej kulturą muzyczną, który podkreśli moje polskie korzenie - mówiła brytyjska kompozytorka, córka Andrzeja Panufnika.
Zobacz więcej na temat:  kompozytor NOSPR niepodległość MUZYKA Joanna Wnuk-Nazarowa