"Sonatina für Alina" jest oryginalnym projektem zawierającym wyłącznie polskie utwory w całości przeznaczone na saksofon i instrumenty smyczkowe. "Sonatina für Alina" to również pierwsze polskie wydawnictwo promujące saksofon oraz kompozytorów, którzy w swojej twórczości zainteresowali się tym instrumentem. Utwory na tę płytę specjalnie dla Aliny Mleczko napisali jej znajomi kompozytorzy.
Alina Mleczko, jedna z niewielu saksofonistek w Polsce, zainteresowała się grą na tym instrumencie już jako nastolatka. Wcześniej uczyła się gry na skrzypcach. Przyznaje, że gra na saksofonie to trudny kawałek chleba.
Chociaż saksofon ma zastosowanie w różnych dziedzinach muzyki, nie oznacza to, że saksofoniści mogą liczyć na pracę. - Saksofonista musi sobie miejsce pracy znaleźć lub wypracować - zauważa gość radiowej Jedynki. Bo muzycy, których instrumenty wchodzą w skład orkiestry symfonicznej, prędzej czy później pracę znajdą. Saksofoniści muszą sami wymyślić, co chcą robić.
Saksofon do niedawna był uważany za "męski" instrument. Ale obecnie podziały na męskie i żeńskie już się rozmywają. Coraz więcej kobiet uczy się grać na saksofonie
- Historycznie rzecz biorąc, saksofon zaistniał dzięki kobiecie, pewnej ekstrawaganckiej Amerykance Elice Hall, która pod koniec XIX wieku zamawiała utwory na ten instrument - przypomina gość Jedynki.
Alina Mleczko opowiada również o swych występach w teatrze, gdzie na żywo grała na saksofonie. Podkreśla, że zanikają podziały na muzykę poważną i inną, a także na muzykę i teatr.
***
Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka
Prowadził: Iza Żukowska
Gość: Alina Mleczko, muzyk
Data emisji: 1.01.2015
Godzina emisji: 15.15
(ag/jp)