Światowe gwiazdy klasyki i debiutujący na europejskich scenach artyści młodej generacji, wielkie dzieła symfoniczne, opery i skarby muzyki kameralnej. 17 marca rozpoczął się – wykonaniem IX Symfonii d-moll op. 125 – Festiwal Beethovenowski. Program Drugi Polskiego Radia, współorganizator przedsięwzięcia, zaprasza słuchaczy na transmisje i retransmisje.
17. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena na antenie Dwójki - plan transmisji i retransmisji
W poniedziałkowy wieczór, 18 marca, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej usłyszymy II akt najsłynniejszego dramatu mistrza z Bayreuth: "Tristana i Izoldy".
"Z czego ma artysta tworzyć, jeśli nie z własnego życia?", pisał 8 września 1852 roku z Wenecji Ryszard Wagner do Franciszka Liszta. Jeszcze nie wiedział, jak prorocze okażą się te słowa... W życiu Wagnera był to trudny czas. Po udziale w rewolucji drezdeńskiej (1849 r.) musiał opuścić Niemcy, jego małżeństwo z Minną rozpadało się, borykał się z problemami finansowymi, nade wszystko zaś – nie komponował. W międzyczasie stworzył jednak teoretyczny fundament swojej przyszłej sztuki – traktat "Opera i dramat" (1850-51 r.). Od 1848 roku nieprzerwanie pracował też nad tekstem tetralogii "Pierścień Nibelunga". Dopiero w 1853 roku, gdy osiadł w Zurychu, rozpoczął pracę nad muzyką – czytamy w książce programowej festiwalu.
Właśnie w Zurychu, na kilka miesięcy przed wspomnianym listem do Liszta, poznał Wagner małżeństwo Wesendoncków, Ottona i Matyldę. On – bogaty handlowiec, ona – młoda i piękna żona; niebawem Otto wspierać będzie kompozytora finansowo, zaś Matylda… stanie się jego muzą. I to właśnie jej ofiaruje rękopis opery.
W kwietniu 1858 roku ukończony został akt I, w międzyczasie powstały też cudowne pieśni do wierszy Matyldy – "Wesendonck-Lieder", które uważane są za studium II aktu "Tristana".
I właśnie wspomniany II akt "Tristana i Izoldy" zabrzmi podczas festiwalowego koncertu. Wagnerowskie dzieło poprowadzi maestro Leopold Hager wraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach i grupą śpiewaków specjalizujących się w muzyce niemieckiego twórcy. (beethoven.org.pl)
Elżbieta Penderecka o Festiwalu Ludwiga van Beethovena – posłuchaj rozmowy
Transmisja z Teatru Wielkiego – Opery Narodowej:
17 Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena - koncert w 200. rocznicę urodzin i 130. rocznicę śmierci Ryszarda Wagnera
Ryszard Wagner "Tristan i Izolda" – akt II, wyk. Evelyn Herlitzius – sopran (Izolda), Stefan Vinke – tenor (Tristan), Michelle Breedt – mezzosopran (Brangena), Franz Hawlata – bas (Król Marek),
Rafał Bartmiński – tenor (Melot), Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Leopold Hager
Zaprasza Marcin Majchrowski.
18 marca (poniedziałek), godz. 19.00 (początek transmisji: 19.30)