Źródła: Polskie obrzędy i zwyczaje

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2007 12:00
Gościem Źródeł będzie dr Barbara Ogrodowska- etnolog, autorka książki Polskie tradycje i obyczaje rodzinne, która ukazała się niedawno nakładem Wydawnictwa "Muza".

Kontynuacja publikacji Polskie obrzędy i zwyczaje. Doroczne wydanej w serii "Ocalić od zapomnienia".


Autorka, wybitny etnograf, z ogromną pasją i wiedzą zdobytą m.in. dzięki wieloletnim badaniom, przedstawia barwny, ciekawy i mądry świat polskich obyczajów
Podania, legendy, przysłowia i anegdoty towarzyszące opisanym tradycjom są bogato ilustrowane rycinami, fotografiami archiwalnymi, starymi pocztówkami i reprodukcjami
Książka prezentuje tradycyjne zwyczaje i obrzędy rodzinne, towarzyskie, sąsiedzkie i gospodarskie, które towarzyszyły ludziom od najdawniejszych czasów. Regulowały życie rodzinne i społeczne: wprowadzały w nie ład i harmonię. Obyczaje były odbiciem przyjętych zasad, norm a nawet pewnych sankcji prawnych wynikających z niepisanego prawa zwyczajowego. Atrakcyjna forma publikacji sprawia, że z przyjemnością odkrywa się polską tradycję i historię.

Dla słuchaczy:

 

''

Barbara Ogrodowska 
Polskie tradycje i obyczaje. Rodzinne
 - PREMIERA!

 
* * *

 

''

Barbara Ogrodowska 
Polskie obrzędy i zwyczaje. Doroczne

Książka prezentuje tradycyjne święta i polskie obrzędy doroczne ułożone chronologicznie w czterech głównych rozdziałach odpowiadających porom roku: zima, wiosna, lato, jesień. Autorka pokazuje zarówno wielkie bogactwo i różnorodność, jak i trwałość oraz ciągłość polskich tradycji, które warto pielęgnować i – zgodnie z przesłaniem całej serii – ocalić od zapomnienia. W poszczególnych rozdziałach znajdują się także towarzyszące obrzędom wierzenia, podania, wróżby, przysłowia, tradycyjne polskie potrawy, fragmenty kolęd lub innych pieśni obrzędowych. Są tu m.in. reprodukcje XIX-wiecznych sztychów, obrazów oraz starych pocztówek fotografie przedstawiające dawne i współczesne obrzędy doroczne np. jedlińskie kusaki, procesje z palmami, widowiska pasyjne, dywany kwiatowe w Spycimierzu 
 

 

Zobacz więcej na temat: POLSKA
Czytaj także

Źródła w piątek: Grupa Studnia O i Yerba Mater

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2007 09:00
Członkowie Stowarzyszenia Grupa Studnia O zapowiedzą spotkanie z opowieściami praskimi w najbliższą niedzielę w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Źródła - poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2007 12:00
Zaprasza Maria Baliszewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Źródła w czwartek

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2007 12:00
"Święto zmarłych w Meksyku" wystawa w muzeum etnograficznym - rozmowa z Martą Skwirowską z muzeum - współorganizatorką wsytawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Źródła: Nowa płyta Orkiestry św. Mikołaja

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2007 12:00
Gośćmi Piotra Kędziorka będą muzycy lubelskiego zespołu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Źródła: bracia Racis z Jasionowa

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2007 12:00
Zaprasza Maria Balieszewska
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pieśni Adwentowe: Koncert Marii Pomianowskiej i jej zespołu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2007 20:00
Tuż przed rozpoczęciem okresu wyczekiwania Bożego Narodzenia i Nowego Roku, zwanego adwentem, było i jest w polskich zwyczajach ludowych urządzanie wróżb, tyczących zamążpójścia, związanego z tzw. zabawą andrzejkową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Źródła: kapela Bździuchów

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2007 12:00
W mnagazynie: cykl "Muzykanci"- kapela Bździuchów, dokument o Adamie Kuchcie - budowniczym instrumentów z Bukowiny Tatrzańskiej (w rocznicę śmierci), koncert pieśni szkockich z wyspy Lewis-Catriona Watt.
rozwiń zwiń