Przepis na zbójnickiego: ciupagi i silne nogi
Antropolożka kultury podkreśliła, że międzypokoleniowe przekazywanie góralskich treści odbywa się w inny sposób niż kiedyś. - Rodzice, którzy uważają się za prawdziwych górali, wysyłają swoje dzieci na nauki kultury góralskiej do zespołów muzyczno-tanecznych albo na lekcje muzyki góralskiej.
Dr Maria Małanicz-Przybylska opowiadała, że w muzyczną edukację wplecione są informacje na temat legend podhalańskich, dawnego życia pasterskiego, osobistości związanych z Podhalem. - Dzieci uczą się też zwyczajów, tego, jak prawdziwy góral powinien się zachowywać, jak ubrać się na wesele oraz kwestii światopoglądowych.
Jedna z rozmówczyń badaczki określiła taki model przekazywania tradycji jako totalną edukację góralską, ponieważ dzieci dostają cały pakiet potrzebny, by wejść do góralskiej elity.
W audycji rozmawialiśmy o tym, dlaczego rodzice traktują naukę gwary jako inwestycję, ale też o tym, w jaki sposób góralskie disco polo paradoksalnie pomaga podtrzymać prawdziwą tradycję. Dr Maria Małanicz-Przybylska mówiła także o zmieniającej się pozycji kobiet w kulturze góralskiej.
***
Tytuł audycji: Źródła
Przygotowała: Anna Szotkowska
Gość: dr Maria Małanicz-Przybylska (antropolożka kultury)
Data emisji: 10.04.2018
Godzina emisji: 15.00
bch/jp