- Odkrycie nastąpiło dzięki córce przedwojennego folklorysty i pasjonata archeologii pana Bonifacego Zielonki, który w międzywojniu współpracował z Centralnym Archiwum Fonograficznym – mówiła Agnieszka Kostrzewa z Działu Folkloru Muzeum Etnograficznego w Toruniu - Zapisywał on na fonografie wszelakie przejawy przedwojennej muzycznej kultury ludowej i odsyłał je potem do centrali. Po nagłym wybuchu wojny, niewysłane nagrania zostały przez pasjonata muzyki kujawskiej ukryte pod ziemią i przeleżały tam do czasów obecnych. Budynek CAF w trakcie działań wojennych spłonął wraz z całym bezcennym zbiorem. Wszystkie nagrania CAF przepadły bezpowrotnie.
Poza wałkami fonograficznymi udało się także odzyskać notatki, bruliony i inne dokumenty zebrane przez folklorystę. Zielonka zanotował w nich, że udało mu się zapisać około tysiąca utworów. Operował głównie w Byczynie w Sędzinie, później w Brzozie.
W „Źródłach” możemy posłuchać fragmentu jednego z odnalezionych nagrań i dowiedzieć się od specjalisty jakie problemy stwarza "remastering" takiego znaleziska. Zachęcamy do odsłuchania nagrania rozmowy.
***
Tytuł audycji: Źródła
Rozmawiała: Justyna Piernik
Gość: Agnieszka Kostrzewa (Działu Folkloru Muzeum Etnograficznego w Toruniu)
Data emisji: 19.10.2018
Godzina emisji: 15.20