ZOBACZ WIDEO
Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja” to coroczne radiowe święto z muzyką folkową i okazja do spotkania ze wspaniałymi artystami, których inspiruje muzyka korzeni.
Babadag zainaugurował festiwal "Nowa Tradycja" [ZOBACZ WIDEO]
Najważniejszą częścią festiwalu jest Konkurs Muzyki Folkowej, w którym w tym roku brało udział 12 zespołów. To zarówno uznani artyści, jak i nieoszlifowane muzyczne brylanty, doświadczone zespoły, ale i takie, które na festiwalu mają swój debiut. Na festiwalu zawsze goszczą gwiazdy sceny folkowej z Polski i zagranicy. W tym roku na część koncertową złożyły się projekty muzyczne, przygotowane specjalnie na zamówienia organizatora festiwalu. Spięła je idea muzyki naszego wschodniego pogranicza. I tak wykonawcy - Babadag, Sutari, Bastarda i Babooshki - zabierają nas na Suwalszczyznę i Wileńszczyznę, cofają w czasie do momentu, gdy Adam Mickiewicz w ludowych pieśniach znalazł inspirację do „Ballad i romansów”, pokazują też naszą silną więź z braćmi z Ukrainy.
Polsko-ukraińska fuzja na finał
Koncert wieńczący festiwal wykonał zespół Babooshki, powstały w 2009 roku, którego podstawę tworzą dwie wokalistki: Polka – Karolina Beimcik i Ukrainka – Dana Vynnytska. One też już kiedyś wystąpiły w Konkursie Muzyki Folkowej festiwalu „Nowa Tradycja”, a dokładniej - w 2011 roku, zdobywając wówczas II nagrodę „za świetny dobór repertuaru zwracający uwagę na wspólne tradycje muzyczne”.
Ich pomysły muzyczne opierają się na bogatej tradycji Kresów Wschodnich. Słowiańskie melodie muzycy łączą z brzmieniem fortepianu, kontrabasu i instrumentów perkusyjnych. Wspólna płaszczyzna dźwięków pozwala ująć etniczność jako pole różnych energii i indywidualności. Taki też repertuar będzie miał ich koncert „Zustrich / Spotkanie”.
SKŁAD:
Jan Smoczyński – fortepian
Dawid Lubowicz – skrzypce
Michal Jaros – kontrabas, śpiew
Igor Hnydyn – perkusja
Karolina Beimcik – śpiew, skrzypce
Dana Vynnytska – śpiew
Pierwszą część wieczoru wypełni natomiast KONCERT LAUREATÓW Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” 2022. Kto to będzie? Wyróżnieni przez jury artyści:
- Wyróżnienie dla zespołu KOSY za wyrazistą obecność sceniczną i świadomość muzyczną.
- Nagroda Złote Gęśle – dla Pawła Szpury z zespołu Piotr Damasiewicz ‘Into The Roots’.
- Nagrodę specjalną im. Czesława Niemena – dla Piotra Damasiewicza z zespołu Piotr Damasiewicz ‘Into The Roots’.
- Nagrodę Czwórki Polskiego Radia dla zespołu Kadabra Dyskety Kusaje za spójną muzyczną narrację i wyraz sprzeciwu wobec rzeczywistości.
- Trzecią nagrodę w wysokości 4000 PLN zespołowi Hajda Banda / Гайда Банда za żywiołową i muzycznie atrakcyjną interpretację repertuaru pogranicza polsko-białoruskiego.
- Dwie równorzędne drugie nagrody w wysokości po 7000 PLN każda – zespołowi SEKUNDa za muzyczną wrażliwość, precyzję wykonawczą i umiejętne połączenie świata klasyki z tradycją oraz zespołowi Michalove za stylowe i przekonujące odczytanie wschodnich tradycji wokalnych.
- Nagrodę Programu 1 Polskiego Radia zespołowi Michalove.
- Nagrodę Programu 2 Polskiego Radia zespołowi SEKUNDa.
- Grand Prix – nagrodę ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 15000 PLN – zespołowi Piotr Damasiewicz ‘Into The Roots’ za porywająca muzyczną opowieść, brawurowe wykonanie i stworzenie przestrzeni do wrażliwego, organicznego współistnienia muzycznych światów.
- Nagrodę Specjalną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz Nagrodę „Burza Braw” zdobył zespół Hajda Banda / Гайда Банда.
***
Na retransmisję koncertu Babooshek na antenie Dwójki zapraszamy w niedzielę, 29 maja w godz. 17.00-19.00 do audycji Adama Sztaby.