W ostatniej dekadzie Barabra Fortuna stała się jednym z najważniejszych zespołów wykonujących korsykańskie śpiewy polifoniczne, których historia sięga późnego średniowiecza. Wokaliści pod wodzą Jeana Philippe'a Guissani nie ograniczają się jednak do archaicznego repertuaru oraz konwencjonalnych sposobów jego wykonywania.
Znakiem firmowym Barbara Fortuna stała się już współpraca z muzykami reprezentującymi różne tradycje muzyczne basenu Morza Śródziemnego, a także eksperymentalne projekty sceniczne. Jeden z najnowszych dotyczy wizyty Josepha Conrada na Korsyce w początkach XX stulecia.
- Myślę, że ten projekt może okazać się szczególnie interesujący dla Polaków. Ilustruje on bowiem różne podobieństwa i różnice pomiędzy naszymi narodami - powiedział Annie Szewczuk Jean Philippe Guissani. W wywiadzie, którego fragmentu posłuchać można już teraz, artysta opowiadał także o innych nowatorskich przedsięwzięciach Barbara Fortuna, uwzględniających także środki elektroniczne.
Całą rozmowę wyemitujemy na antenie Dwójki 25 października, w przerwie retransmisji warszawskiego koncertu korsykańskiego zespołu.