Leśny Kompleks Promocyjny Beskidu Śląskiego obejmuje głównie tereny Beskidu Śląskiego oraz fragment Beskidu Żywieckiego i niewielki fragment zachodniej części Beskidu Małego. Łącznie na tym terenie występuje 19 gatunków drzew. Na uwagę zasługuje lokalny ekotyp świerka pospolitego, znanego jako świerk istebniański. W kompleksie działają cztery ośrodki edukacji ekologicznej, ale w promocji i edukacji najważniejsze są "lekcje" w lesie.
Wiktor Naturski z Nadleśnictwa Ustroń i Beata Zamlewska-Pałyga:
W ciągu tygodnia jak często bywa pan w szkołach, rozmawiając i spotykając się z młodymi?
- Najważniejsze są zajęcia w lesie, w terenie. Czasami są to niezwykłe lekcje, jak liczenie sów w ramach akcji ogólnopolskiej.
- Młodzież, która teraz tu jest, akurat jest z Technikum Krajobrazu. Na zajęcia wybieramy się wieczorem, jeździmy do nadleśnictwa do Ustronia. Ptaków jest tu dużo, widzimy ptaki drapieżne.
- Mamy tutaj drzewostan sosnowy ponad 60-letni, w którym może mieszkać włochatka, sowa, puszczyk zwyczajny i uralski.
Widzieliście i słyszeliście kiedyś sowę?
- Ornitolodzy z leśnikami od 2003 roku liczą sowy w ramach akcji Bubobory. Nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy puchacza Bubo Bubo. Głównym celem jest spróbowanie nauczenia inwentaryzacji sów, która jest specyficzna.
- Bardzo mi się podobało, usłyszałam dźwięki, jakie wydaje sowa. Sowy nie widziałam.
- Sens tego nie jest taki, żeby młodzież liczyła sowy, chodzi o to, aby zauważyła, że takie ptaki w ogóle istnieją. Chcemy ich uczulić na potrzeby innych stworzeń, nauczyć jak można pomóc i ochraniać.
Są tu różne atrakcje, walory przyrodnicze, piękne górnoreglowe bory świerkowe i źródliska Wisły, tarliska pstrąga, przepiękne pogórze cieszyńskie, jary wąwozy pełne storczyków. Tutaj w lasach storczyki, które kupujemy w kwiaciarniach, rosną łanami, całe dywany storczyków.
Godz.: 16:44 czas: 3’35’’
U T