W audycji sprawdziliśmy także, jak zrodziła się przyjaźń muzyków Warszawskiego Combo Tanecznego i znanego ludowego muzyka Zdzisława Kwapińskiego. Właśnie nagrali płytę, na której łączą folklor miejski, a uroczystego charakteru temu projektowi dodaje fakt, że WCT właśnie obchodzi dziesięciolecie istnienia, a rocznicę powstania zawsze świętuje 1 sierpnia z okazji wybuchu powstania warszawskiego.
Jan Emil Młynarski (Jazz Band Młynarski-Masecki, Warszawskie Combo Taneczne) poznał Zdzisława Kwapińskiego dzięki projektowi "Szlakiem Kolberga". - Idea polega na tym, że spotykają się muzyk z miasta i muzyk ze wsi, uczą się od siebie nawzajem i coś z tego na koniec wychodzi. Zdzichu jest Sabałą swojego regionu, to człowiek z wielkim doświadczeniem, bardzo muzykalny i kochający kulturę miejsca, z którego pochodzi - mówił muzyk.
- Dla nas to było trochę męczące - przyznał Zdzisław Kwapiński - bo wiedziałem, ile nam brakuje w porównaniu z muzykami zawodowymi. Ale my się cieszyliśmy, że z nimi obcujemy, i oni chyba też się ciszą, że z ludowymi muzykantami mają kontakt.
- To opowieść o świecie, którego już nie ma, świecie melodii wspólnych dla miasta i wsi - mówił Młynarski, którego zafascynował wyjątkowy styl grania melodii miejskich przez muzyków nieprofesjonalnych, wiejskich. - Chciałem pokazać wspólny świat, który jeszcze jest w głowach tych, którzy żyją, ale niedługo już odejdą - mówił o inspiracji do nagrania płyty łączącej folklor wsi i miasta. Muzycy razem grają także podczas kolejnego uroczystego koncertu 1 sierpnia, będącego także jubileuszem dziesięciolecia WCT.
***
Rozmawiał: Mateusz Dobrowolski
Data emisji: 1.08.2020
Godzina misji: 9.20
Wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.