Audycja Bożeny Markowskiej z udziałem prof. Wojciecha Materskiego, historyka, redaktora - wraz z prof. Tomaszem Szarotą - książki Polska 1939 – 1945. Straty osobowe i ofiary represji pod dwiema okupacjami.
Wieczór Literacki poświęcony będzie Polakom prześladowanym na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Bezpośrednią przyczyną tych prześladowań stał się pakt Ribbentrop-Mołotow zawarty 23 sierpnia 1939 roku, przypieczętowany 1 września wybuchem wojny.
W audycji mówią osoby, które same doświadczyły prześladowań po wkroczeniu Sowietów na Kresy: Barbara Rewieńska-Kościuk, autorka książki Tylko księżyc był ten sam - deportowana do Kazachstanu, prof. Stanisław Kulon, wywieziony wraz z rodziną aż pod Ural. W audycji zamieszczono również świadectwa literackie tamtego czasu utrwalone w książkach Józefa Mackiewicza i Sergiusza Piaseckiego.
Fragmenty słuchowiska Bożeny Markowskiej i Joanny Szwedowskiej są przyczynkiem do pokazania zbrodni dokonanej na polskich oficerach w Katyniu. Wszystkie te relacje zarówno pisane, jak i mówione uświadamiają bezmiar tragedii, jaka stała się udziałem mieszkańców kresów Rzeczypospolitej poddanym represjom sowieckim, po wrześniu 1939 roku. Siedemdziesiąt lat od tamtych wydarzeń wciąż odczuwamy ich skutki.