Tomasz Różycki: czytanie tej książki okazało się uzależnieniem
- Wróciłam na przykład do "Edenu". Jednym z podnoszonych tu przez Lema problemów jest niemożność wysłowienia się, autyzm komunikacyjny – mówiła literaturoznawczyni. Jak zauważyła, wielkie pytania, które stawiał w swoich tekstach Stanisław Lem, wciąż są aktualne, choćby te o postęp, rozwój, o "klęskę postępu".
Przywołując innych autorów, których w tym szczególnym czasie społecznej izolacji można polecić, Eliza Kącka podkreślała, że z dwóch lekturowych kierunków: ucieczki i przyglądaniu się temu, co trudne, wybiera to drugie. - Raczej "pogłębiacze niepokoju" niż ucieczki – przyznała.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, w której również o powrotach do Andersena czy o książkach Izabeli Stachowicz, "dobrej narracji kobiecej".
Dr Eliza Kącka jest związana z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Opublikowała min. książkę „Stanisław Brzozowski wobec Cypriana Norwida”.
Czekamy także na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl
***
Tytuł audycji: Literackie witaminy
Prowadziła: Kinga Michalska
Gość: dr Eliza Kącka (literaturoznawczyni)
Data emisji: 26.05.2020
Godzina emisji: 16.45