Na Zamku Królewskim w Warszawie można oglądać wystawę "Tu Polskie Radio 1925-2010”. Upamiętnia ona tych, którzy przez 85 lat istnienia tworzyli Polskie Radio.
Zobacz wideo z wystawy
Na wystawie można obejrzeć blisko 400 fotografii, kilkadziesiąt plakatów oraz cenne eksponaty - odbiorniki radiowe i mikrofony z okresu międzywojnia. Zwiedzający zobaczą także zegar-matkę wyznaczający czas dla rozgłośni radiowej, tłumik drabinkowy oraz detefon, czyli "radioodbiornik, który w 1928 roku zradiofonizował całą Polskę”, sprzęt techniczny, magnetofony reporterskie z różnych lat, sprzęt technologiczny i aparaty cyfrowe. Wystawę wzbogacają także scenariusze słuchowisk i tekst słynnego przemówienia Stefana Starzyńskiego z września 1939 roku.
Są także partytury i zdjęcia wybitnych kompozytorów i solistów z ich dedykacjami dla Polskiego Radia. Wystawa prezentuje również aktualne projekty, dźwięk wielokanałowy oraz przyszłość radiofonii - radio na wizji. Na otwarciu wystawy obecny był wnuk pierwszego dyrektora Polskiego Radia Zygmunta Chamca - Andrzej Tarnowski, urodzony i mieszkający w Wielkiej Brytanii. Podarował on portret swojego dziadka, który można oglądać na ekspozycji: Andrzej Tarnowski podkreślał, że Zygmunt Chamiec był jednym z założycieli Polskiego Radia.
"Był człowiekiem wszechstronnie utalentowanym i gruntownie wykształconym, o wielkiej energii i uroku osobistym. Troszczył się nie tylko o państwo polskie, ale także o ludzi, którymi kierował, będąc przez 10 lat dyrektorem Polskiego Radia. Był człowiekiem dobrej woli o liberalnych poglądach, a radio pod jego kierownictwem szybko się rozwijało".
Wystawa na Zamku Królewskim potrwa do 17 października.
kh