Emilia Krakowska: aktor potrzebuje mistrza

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 06:00
- Tak jak ciężko jest nam bez nauczycieli i rodziców, tak ciężko nam żyć bez mistrzów. Ci, którzy dziś są weteranami, są również moimi mistrzami na co dzień. Wiem z ich życiorysów, jak należy przechodzić przez trudne chwile i zawsze kochać swój zawód – powiedziała w Dwójce Emilia Krakowska.
Audio
  • Emilia Krakowska i Olgierd Łukaszewicz o Dniu Artysty Weterana Scen Polskich
Emilia Krakowska i Olgierd Łukaszewicz w studiu Dwójki
Emilia Krakowska i Olgierd Łukaszewicz w studiu DwójkiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Emilia Krakowska wraz z Prezesem Związku Artystów Scen Polskich – Olgierdem Łukaszewiczem - była gościem Dwójki z okazji Dnia Artysty Weterana Scen Polskich, obchodzonego w tym roku po raz pierwszy.

- Uświadomiłem sobie olbrzymią przepaść, która dzieli pokolenia aktorskie: to znane szeroko z kolorowych gazet i nas, którzyśmy wchodzili do teatru w latach 70. – powiedział w "Poranku Dwójki" Olgierd Łukaszewicz. - Myśmy mogli grać raz w roku przedstawienia, z których dochód był przekazywany na potrzeby Domu Aktora Weterana w Skolimowie. I to tworzyło świadomość całego środowiska. Odkąd taka prawna możliwość przestała istnieć, została zerwana więź z tym Domem.

Receptą na ten stan rzeczy jest właśnie Dzień Artysty Weterana Scen Polskich. O znaczeniu aktorów-weteranów, których z roku na rok przybywa (obecnie członkami ZASP-u jest 89 osób po 90 roku życia!) i o możliwościach wsparcia Domu Artysty Weterana w Skolimowie nasi Goście opowiadali w rozmowie z Pawłem Sawickim - zapraszamy do jej wysłuchania.

 

Przez cały wtorek nadajemy na naszej antenie archiwalne fragmenty radiowych ról mistrzów polskiej sceny. Przed południem gościli u nas Nina Andrycz ( nagranie "Intrygi i miłości" Fryderyka Schillera z 1965 r.), Wiesław Michnikowski (interpretacja "Skąpca" Moliera, nagr. z 2002 r.), Danuta Szaflarska ("Świecznik" Alfreda de Musseta, nagr. z 1960 r.), Gustaw Lutkiewicz ("Kompleks polski" wg Tadeusza Konwickiego, nagr. z 2000 r.).

 

Na antenie Dwójki zagoszczą jeszcze w ten szczególny dzień:

 

o godz. 15.50 Jan Kobuszewski w "Rodzinie Poszepszyńskich" Macieja Zembatego i Jacka Janczarskiego (nagr. z 1977 r.);

o godz.  17.10 Jerzy Nowak w "Gorbunowie i Gorczakowie" Josifa Brodskiego (nagr. z 2000 r.);

o godz. 18.55  Barbara Krafftówna w "Iwonie księżniczce Burgunda" Witolda Gombrowicza (nagr. z 1977 r.);

o godz. 21.20 Franciszek Pieczka w "Złodzieju" Wiesława Myśliwskiego (nagr. z 1999 r.);

o godz. 22.50 Henryk Boukołowski w "Artyście schodzącym po schodach" Toma Stopparda (nagr. z 2003 r.);

o godz. 23.30  Izabella Olszewska w "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego (nagr. z 1986 r.).

Zapraszamy również na "Zakładkę literacką" – godz. 21.30 –  pt. "Kontynuujcie ich tradycje". Będzie to audycja Iwony Malinowskiej z udziałem doświadczonych aktorów i pedagogów: Eugenii Herman, Jana Matyjaszkiewicza oraz aktorów dopiero rozpoczynających teatralną przygodę: Marty Kurzak i Józefa Pawłowskiego. Rozmowa dotyczyć będzie meandrów sztuki aktorskiej – a wszystko to w duchu solidarności międzypokoleniowej.

Czytaj także

Zestarzeć się w Skolimowie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2011 17:41
Opowieść o emerytowanych aktorach teatralnych - pensjonariuszach domu w Skolimowie - być może nie zainteresuje wszystkich, ale powinna - w końcu starość i śmierć spotka każdego z nas.
rozwiń zwiń