Piszę, bo mam na to ochotę. Piszę, bo jestem wściekły na was wszystkich, wściekły na każdego z was z osobna. Piszę, bo lubię cały dzień siedzieć w pokoju i pisać. Piszę, bo w sztukę pisania powieści i w literaturę wierzę mocniej iż w cokolwiek innego. Piszę. bo boję się samotności. Piszę, bo przyjemnie jest zamienić w słowa bogactwo i piękno życia. Piszę, bo nie potrafię być szczęśliwy. Piszę, by być szczęśliwy (Orhan Pamuk, fragm. mowy noblowskiej)
Należy do pisarzy, którzy swoje życie przemieniają w literaturę, a literaturę – w swoje życie. To przenikanie się sfery literackiej fikcji (Pamuk powiedziałby: marzeń) z materią biografii (swojej i tych, których spotyka) w fascynujący sposób objawia się w każdej z jego książek. Jego powieści w jakimś sensie rozmawiają ze sobą, uzupełniają się, odsłaniają kolejne wątki. – Pamuk zawsze pojawia się gdzieś w tle swojej powieści – mówiła w Dwójce Anna Polat, tłumaczka.
By czuć się szczęśliwym, muszę przyjmować codzienną dawkę lektury.(...) Najlepszą formą terapii i źródłem największego szczęścia jest napisanie pół stroniczki dobrego tekstu. (Orhan Pamuk)
Orhan Pamuk, laureat nagrody Nobla z 2006 roku, jeden z najważniejszych pisarzy współczesnych, zaliczanych do najbardziej wpływowych literatów na świecie – jest gościem 4. Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada .
– Orhan Pamuk, traktowany prze media jako dyżurny intelektualista świata, jest dla nas przede wszystkim pisarzem, który swobodnie porusza się między światem wschodnim a zachodnim – mówił w Dwójce prof. Michał Paweł Markowski , dyrektor trwającego w Krakowie Festiwalu Conrada.
Spotkanie z noblistą odbywa się w środę, 24 października, o godz. 20.00 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Transmisja wideo tego wyjątkowego wydarzenia do obejrzenia na stronie radiowej Dwójki! Fragmenty ze spotkania przedstawimy także na antenie Dwójki następnego dnia, 25.10, o godz. 15.00-16.00.
***
"Sztuka powieści zawiera w sobie dwa sposoby życia: chcemy opowiedzieć o sobie jako o kimś innym i o innych, jakby byli nami" . Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z pisarzem, którą przeprowadzili Dorota Gacek i Bartosz Panek.
***
Przypominamy archiwalne audycje Dwójki z cyklu "Tygodnik literacki" poświęcone trzem książkom tureckiemu pisarza ("Dom ciszy", "Śnieg", "Stambuł"). Zapraszamy również do wysłuchania audycji, którą nadaliśmy w Dwójce po otrzymaniu przez Pamuka Nagrody Nobla (audycja Doroty Gacek i Elżbiety Łukomskiej).
Wszystkie istotne doświadczenia i przyjemności związane z lekturą mieszają się w naszych wspomnieniach z okładkami książek. (Orhan Pamuk)
Wszystkie cytaty za: Orhan Pamuk, "Inne kolory. Eseje i opowiadanie", z j. tureckiego przeł. Anna Akbike Sulimowicz, z j. angielskiego przeł. Tomasz Kunz, Wydawnictwo Literackie 2012.
JP