Światy Brunona Schulza

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2012 13:54
Rozmowy o życiu i twórczości, zagadki literackie, słuchowisko. Z okazji przypadającej w tym roku 120. rocznicy urodzin i – to 19 listopada – 70. rocznicy śmierci pisarza z Drohobycza Dwójka przygotowała na niedzielę wiele interesujących audycji.
Portret Brunona Schulza z tablicy pamiątkowej umieszczonej na domu rodzinnym artysty w Drohobyczu
Portret Brunona Schulza z tablicy pamiątkowej umieszczonej na domu rodzinnym artysty w DrohobyczuFoto: E-paprykarz/Wikimedia, lic. CC

W cyklu "Ćwiczenia z myślenia" – programie z telefonicznym udziałem słuchaczy (22 645 22 22), w którym zadajemy naszych słuchaczom pytania i… nagradzamy książkami – spotkamy się z dr Żanetą Nalewajk – literaturoznawczynią, krytykiem literackim, animatorką kultury. Na audycję "Po stronie Schulza" zapraszają, w niedzielę, 18 listopada, o godz. 14, Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.
Z kolei o 17.30 w audycji "Byliśmy w Drohobyczu” Witolda Malesy gościł będzie poeta Dariusz Pado, który zafascynowany postacią  Brunona Schulza odbył podróż do dzisiejszego Drohobycza śladami pisarza. Dariusz Pado opowie o spacerach po mieście Schulza i o ludziach, z którymi się spotkał. Teksty przeczyta Andrzej Ferenc.
W "Tyglu literackim" natomiast (godz. 20) – "Docierając do Schulza". Audycja Anny Lisieckiej i Witolda Malesy z udziałem  historyków sztuki Ireny i Łukasza Kossowskich, krytyka literackiego – Jana Gondowicza i dziennikarza – Jana Bończy-Szabłowskiego o życiu, dziele literackim i plastycznych Brunona Schulza. Fragmenty tekstów Schulza przeczyta Łukasz Lewandowski.
Na koniec niedzieli z Schulzem w Dwójce: "Sanatorium pod Klepsydrą", słuchowisko według prozy  Bruno Schulza. Adaptacja Waldemara Modestowicza. Występują: Piotr Adamczyk, Mariusz Benoit, Irena Jun, Wiesław Michnikowski, Marian Opania, Karolina Gruszka. Opracowanie muzyczne Małgorzaty Małaszko. Zapraszamy o godz. 23.

 

Czytaj także

Żeby zrozumieć Schulza, trzeba zmienić światopogląd

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 15:46
Demoniczne i władcze kobiety w grafikach Brunona Schulza są znane. A jak problematyka erotyzmu i cielesności objawia się w jego pełnej paradoksów prozie?
rozwiń zwiń