"Czas” to pojęcie na tyle pojemne, że inspiruje tak fizyków, jak i filozofów, a jego definicji w równym stopniu poszukują matematycy i przyrodnicy, co humaniści. Rezultaty ich pracy zwiedzający będą mogli podziwiać w atrakcyjnej formie podczas niemal tysiąca pokazów w ponad dwustu stanowiskach.
Dwójka - jesteś na miejscu!
W namiocie oznaczonym numerem A25, przygotowanym przez pracowników Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie , tajemnice sztuki odnawiania nadkruszonych zębem czasu zabytków odsłonią konserwatorzy tej placówki. - Pokażemy, jak różne czynniki zewnętrzne, takie jak temperatura czy wilgotność, wpływają na zabytki. Będzie można samemu wykonać prace konserwujące. Pokażemy też, jak trudne może być uzupełnianie ubytków - zapowiadała Julia Dobrzańska z działu edukacji muzeum.
Swoje umiejętności będzie można sprawdzić także przy stole piknikowym prowadzonym przez Centrum Nauki Kopernik . Odwiedzający dostaną możliwość samodzielnego zmontowania zegara słonecznego i wstęgi Möbiusa. - Będzie też można się dowiedzieć, czym jest nieorientowana, zwarta, dwuwymiarowa rozmaitość topologiczna - zapowiadała Katarzyna Nowicka, rzeczniczka prasowa Centrum Nauki Kopernik. - Będzie można podpisać się pismem klinowym, hieroglifami, znakami chińskimi. Pokażemy też, jak można przeniknąć przez kartkę A4.
Z kolei na stoisku prowadzonym przez Polski Związek Esperantystów , będzie można dowiedzieć się, jak dzięki esperanto oszczędzić czas. - Chcemy pokazać, jak szybko i łatwo można nauczyć się esperanto i tę wiedzę wykorzystać podczas poznawania świata i innych kultur - mówił w Dwójce Mariusz Majewski, przewodniczący oddziału warszawskiego Polskiego Związku Esperantystów. - Stworzymy miniklasę, gdzie będzie można uczestniczyć w krótkich 10-minutowych lekcjach.
>>>Poznaj program 18. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik<<<
Ciekawie zapowiadają się też pokazy przygotowane przez Muzeum Narodowe w Warszawie . Motywem przewodnim stoiska tej placówki będzie archeologia. - Będzie można posłuchać opowieści archeologów, którzy na co dzień opiekują się zbiorami sztuki starożytnej i wczesnochrześcijańskiej - zapowiadała Sylwia Betcher. - Poza tym na specjalnie przygotowanych stanowiskach archeologicznych każdy będzie mógł się poczuć, jak Kazimierz Michałowski odkopujący katedrę w Faras - zachęcał gość "Poranka Dwójki".
Piknik Naukowy potrwa od godz. 11.00 do 20.00. Miasteczko zajmie więcej miejsca niż w ubiegłym roku – naukowe atrakcje zostaną zaprezentowane nie tylko na całym pierścieniu, drogach dojazdowych i w strefie zawodniczej Stadionu, ale również na płycie boiska.
Piknik Naukowy 2013
Piknik Naukowy 2013
bch/jp