Ćwierćwiecze wolności. Rocznica 4 czerwca na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 15:48
Wspomnienia świadków, nagrania archiwalne, podsumowanie konkursu "25 książek na 25-lecie”. Program 2 Polskiego Radia przygotował z okazji 25. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych wiele specjalnych audycji.
Gdynia, maj 1989 r. Kampania wyborcza przed wyborami parlamentarnymi 4 czerwca.
Gdynia, maj 1989 r. Kampania wyborcza przed wyborami parlamentarnymi 4 czerwca. Foto: PAP/Janusz Uklejewski

W "Zapiskach ze współczesności", od poniedziałku do piątku o 11.45, zapraszamy do wysłuchania wspomnień uczestników i świadków wydarzeń ‘89 roku – m.in. Jacka Bocheńskiego, Andrzeja Mietkowskiego, Joanny Szczepkowskiej i Jadwigi Staniszkis.
4 czerwca w "Notatniku Dwójki" o godz. 14.45 w audycji Janiny Jankowskiej przypomniane zostaną archiwalne nagrania dziennikarzy związanych z Komitetem Obywatelskim przy Lechu Wałęsie. W "Sezonie na Dwójkę" o godz. 18.00 nastąpi rozstrzygnięcie Dwójkowego konkursu na 25 najlepszych książek ostatniego ćwierćwiecza. Zaś w "Rozmowach po zmroku” o godz. 21.30 okaże się, jak przełom ‘89 widzieli ludzie świata mediów: dokumentaliści, reporterzy i fotograficy.
W "Notatniku Dwójki” 5 czerwca znajdą się liczne nagrania z okresu wyborów ’89 pochodzące z Archiwum Polskiego Radia, o których opowie Jacek Szymanderski, poseł z ramienia KO Solidarność.
W piątek 6 czerwca natomiast - dwie audycje o zmarłej 25 lat temu Halinie Mikołajskiej. O godz. 15.00 Program 2 przedstawi sylwetkę tej wybitnej aktorki i uczestniczki opozycji demokratycznej, a o godz. 22.00 przypomni jej najwybitniejsze kreacje radiowe. Gościem Jerzego Kisielewskiego o godz. 18.00 będzie zaś działacz KOR-u, jeden z założycieli Wolnych Związków Zawodowych Henryk Wujec.
8 czerwca w godz. 12.00-14.00 Program 2 zaprasza na transmisję z warszawskich Łazienek, gdzie z udziałem autorów, wydawców i słuchaczy odbędzie się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu "25 książek na 25-lecie”. Plebiscyt został objęty patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego "25-lecie Wolności”. Również w niedzielę, w "Strefie literatury” o godz. 18.00, Andrzej Rosner i Jan Strękowski opowiedzą, jak literatura drugiego obiegu wychodziła z podziemia.

jp/mc

Zobacz więcej na temat: wybory w Polsce
Czytaj także

Janina Jankowska: dla nas 4 czerwca '89 był jak Powstanie Warszawskie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 11:00
- Tyle, że zamiast bronią walczyliśmy kartami do głosowania. W dodatku wygraliśmy - wspominała w Dwójce dziennikarka radiowa, która w czasie słynnych wyborów była szefową dziennikarzy radiowych Komitetu Obywatelskiego "Solidarność".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izabella Cywińska: nie wyobrażałam sobie, że mogłabym nie głosować

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 16:59
– Przez 25 lat nie udało nam się nauczyć Polaków poczucia tożsamości i wspólnoty. Dziś nie rozumiemy, że, gdy jesteśmy wolni, nasz głos się liczy, choć jest tylko jeden – mówiła w Dwójce Izabella Cywińska, reżyser i minister kultury w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Bocheński: po 4 czerwca życie stało się jawne

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2014 15:04
– Chcieliśmy nieco poluzować ustrój, zdobyć trochę swobody. Ku naszemu zdumieniu stało się coś więcej. Zmieniliśmy świat. I to był sens wyborów 4 czerwca 1989 r. – mówił w Dwójce Jacek Bocheński, pisarz, publicysta, współzałożyciel i redaktor naczelny podziemnego pisma "Zapis".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niespodzianka – nawet łączniczki AK wspierały komitet wyborczy Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 14:00
– Nazywaliśmy je "szarymi panterami". W przeciwieństwie do nich młode dziewczyny mogły się spóźnić, a nawet nie przyjść na spotkanie. Gdyby jednak nie przyszła "pantera", oznaczałoby, że umarła – wspominał wybory parlamentarne 1989 roku Bartłomiej Piotrowski, członek NSZZ "Solidarność".
rozwiń zwiń