Wojna to jednak nie higiena dla świata...

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 16:00
- Największy wstrząs I wojna światowa wywołała w środowiskach twórczych, które, jak futuryści, głosiły wcześniej jej pochwałę - wyjaśniała w Dwójce dr hab Iwona Luba z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Wojna to jednak nie higiena dla świata... (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Brytyjska armata używana w czasie I wojny światowej
Brytyjska armata używana w czasie I wojny światowejFoto: Ernest Brooks/Wikimedia/CC

- Oni mieli dosyć naiwne, rycerskie wyobrażenie o wojnie, co widać w wielu ich pracach. Udział w walkach zbrojnych, zetknięcie z bronią masowego rażenia, a często śmierć na froncie diametralnie odmieniły ich poglądy - opowiadał gość Andrzeja Zielińskiego. - Choć na przykład Marinetti pod wpływem tego doświadczenia przeszedł z pozycji anarchistycznych na nacjonalistyczne i zaczął popierać Mussoliniego...

O wpływie Wielkiej Wojny na sztukę i muzykę XX stulecia rozmawialiśmy w przerwie "Letniego Festiwalu Muzycznego". Dr hab. Iwona Luba zwróciła uwagę, że istniały nurty, które w pewnym sensie rozwijały się w oderwaniu od dramatycznego kontekstu. - Ale nawet w obrębie ekspresjonizmu pojawiają się w pewnym momencie liczne obrazy z wątkami religijnymi i komentarzami w rodzaju "Nam się nie objawił Chrystus" - zaznaczyła.

Buntem przeciwko oderwaniu twórców ekspresjonizmu od rzeczywistości był dadaizm, który nie przez przypadek narodził się w neutralnej Szwajcarii. - Działania, które wyrwane z kontekstu mogły wydawać się absurdalne lub prymitywne, z wojennym tłem stawały się dramatycznym wołaniem o przebudzenie społeczeństwa europejskiego - wyjaśniał dr hab. Iwona Luba.

Muzyka, ze względu na swój abstrakcyjny charakter, w o wiele mniejszym stopniu i zdecydowanie mniej bezpośrednio reagowała na wojenny zamęt. Nie znaczy to, że rozwijała się całkowicie w oderwaniu od dramatycznego kontekstu, o czym mówił prof. Maciej Gołąb z katedry muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zachęcamy do wysłuchania audycji, którą przygotował Andrzej Zieliński.

mm/jp

Czytaj także

Prof. Janusz Odziemkowski: w 1914 r. nie wierzono w długą wojnę

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2014 14:00
– Naukowcy i wojskowi twierdzili, że przy intensywnym użyciu niszczących środków żaden przemysł nie nadąży z produkcją. Żołnierze wystrzelają amunicję i wojna wygaśnie – mówił w Dwójce historyk prof. Janusz Odziemkowski w stulecie zamachu w Sarajewie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojna, która stworzyła Stalina i Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 10:43
Wielki konflikt zbrojny, który ogarnął Europę i wiele krajów pozaeuropejskich narastał przez lata. Pierwsza wojna światowa została wywołana przez jedno spektakularne zdarzenie i była największym konfliktem zbrojnym w Europie od czasów wojen napoleońskich.
rozwiń zwiń