"Za irokeza był łomot i od milicji, i od współobywateli"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 11:50
- Większość zespołów, które zabierało głos w sprawach społecznych, nie opowiadało się po żadnej ze stron politycznego konfliktu - wspominał lata 80. Krzysztof Grabowski z Dezertera.
Audio
  • "Wykrzyczeć wolność" - audycja o funkcjonowaniu polskiej muzyki alternatywnej w latach 80. przygotowana przez Aldonę Łaniewską-Wołłk i Bartosza Panka (Dwójka)
Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie stał się jednym z symboli muzyki rockowej w PRL. Dla wielu zakazanych przez cenzurę zespołów był on jedną z niewielu okazji do spotkania się z publicznością z całej Polski.
Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie stał się jednym z symboli muzyki rockowej w PRL. Dla wielu zakazanych przez cenzurę zespołów był on jedną z niewielu okazji do spotkania się z publicznością z całej Polski.Foto: PAP/Zbigniew Staszyszyn

Zdaniem Grabowskiego z faktu, że większość zespołów punkowych i nowofalowych była negatywnie nastawiona do PRL, nie wynika ich bezpośrednia sympatia do Solidarności. Podziemia muzyczne i polityczne istniały niezależnie od siebie. - Oni nie rozumieli punkowej muzyki, punkowych strojów ani naszego podejścia - wyjaśniał. - Podczas gdy Solidarność chciała zmienić system, my myśleliśmy o trzeciej drodze, pacyfistycznej, wolnościowej, wymierzonej w system opresji - dodawał Krzysztof Grabowski.
Dla wielu młodych ludzi muzyka rockowa stała się sposobem na ucieczkę od siermięgi PRL i ogólnego poczucia beznadziei. - To dlatego muzyka w latach 80. znaczyła tak wiele - uważa krytyk Grzegorz Brzozowicz. - Nie chodziło o opór przeciw państwu, tylko potrzebę stworzenia własnego świata, w którym będzie można się dobrze poczuć.

***
Tytuł audycji: Wykrzyczeć wolność

Autorzy: Aldona Łaniewska-Wołłk i Bartosz Panek
Goście:
Lech Janerka (Klaus Mitffoch), Krzysztof Grabowski (Dezerter), Maciej Chmiel (dziennikarz, menedżer Dezertera), Grzegorz Brzozowicz (dziennikarz muzyczny), Bogdan Augustyn (KSU), dr Paweł Perzyna (IPN)
Data emisji: 13.12.2014
Godzina emisji: 19.00

bch, pg

Czytaj także

Farben Lehre: przed każdym koncertem cenzura sprawdzała nasze piosenki

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2014 06:11
Cenzura to nie jedyna przeszkoda, która stanęła na drodze punkowego zespołu w pierwszych latach działalności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co stało się z perkusistą Tiltu? Śladami "Lutra" powrót do lat 80.

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2014 21:00
- Na początku tamtej dekady wyjechał do Amsterdamu, gdzie zamknął "rozdział punkowy" i zajął się pisaniem scenariuszy filmowych - opowiadał w Dwójce Darek Błaszczyk, autor słuchowiska "Pasażer Luter". Ponoć Jacek Lenartowicz został też miłośnikiem opery...
rozwiń zwiń