W minionej dekadzie filmowy przemysł szwedzki uległ znaczącym przekształceniom. Dzięki rozwojowi technologicznemu pojawiły się nowe filmy producenckie i nowi reżyserzy. Wszystko to wpłynęło na dobór opowiadanych historii i formalną stronę filmu. Współczesne kino szwedzkie nie boi się eksperymentowania ani angażowania w sprawy, które dzieją się na całym świecie. Hynek Pallas przygląda się tym zmianom i odważnie je komentuje. Omawia zarówno filmy pełno- i krótkometrażowe, dokumenty, a także filmy dla dzieci, kryminały oraz problem inności w nowym kinie szwedzkim.
Barbara Gawryluk powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem, że polski przekład książki powstawał niemal równocześnie z czasem, kiedy Hynek Pallas książkę pisał. "Autor przesyłał nam tekst w rozdziałach. Niejednokrotnie do gotowego tłumaczenia musiałyśmy wprowadzać zmiany, gdyż Pallas bardzo często decydował sią na ich wprowadzanie"- dodała autorka tłumaczenia.
Nowe kino szwedzkie jest w Polsce ciągle mało znane. Swoją wiedzę na temat kina zza drugiej strony Bałtyku mogli poszerzyć uczestnicy tegorocznego 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu, podczas którego Szwecja była gościem specjalnym.
Hynek Pallas jest z pochodzenia Czechem, na co dzień mieszka w Sztokholmie, gdzie jest docenionym krytykiem tamtejszego kina.