Od faktów do fikcji: Archiwum Wydawnictwa Wisła
Ostatnia aktualizacja:
26.10.2009 11:48
26 października 2009, godz. 21:30
Zbigniew Mitzner w czasie okupacji planował założenie po wojnie domu wydawniczego, oraz pisma literackiego pod tym samym tytułem. Na wiosnę 1943 rozpoczął tajną akcję skupywania rękopisów dla przyszłego wydawnictwa.
Warunki oferowane autorom przez Mitznera były bardzo korzystne, nabywał on bowiem nie samo dzieło (honorarium wydawnicze miało być płacone osobno), a jedynie "prawo wydania dzieła".
Do niektórych autorów Mitzner trafiał sam. Oni zaś z kolei pomagali w nawiązywaniu kontaktu z innymi wartościowymi i potrzebującymi pomocy twórcami. Otrzymane rękopisy z narażeniem życia przewoził, oddawał do przepisywania i przechowywał. Niektóre z nich, złożone u Antoniego Bohdziewicza celem wykonania fotokopii, spłonęły w jego mieszkaniu w czasie powstania. Inne Zbigniew Mitzner zwrócił po wyzwoleniu autorom, nie roszcząc do nich żadnych pretensji i nie stawiając przeszkód w wydrukowaniu utworów w dowolnym wydawnictwie, gdyż projektowana przezeń firma nie powstała. O historii wydawnictwa Wisła i dalszych losach zakupionych dzieł opowiada w audycji Joanny Szwedowskiej Piotr Mitzner.