Trwa nasza podróż po Europejskich Stolicach Kultury 2009! W zeszłym tygodniu: Linz, w tym: Wilno.
ledinis Vilnius
pasidengė dūžtančiais
automobiliais
Przyjechaliśmy do litewskiej stolicy, większość z nas po raz drugi w życiu i zachwyciło nas to, jak pięknie się zmieniła, jak bardzo otwarci są tu ludzie, jak ciekawy program skonstruowali organizatorzy Vilnius 2009.
www.vilnius2009.lt/pl - pełny program po polsku!
W czasie programu wybierzemy się na spacer-rozmowę. O tym, jak dziś wygląda to miasto i jak się w nim żyje opowie Renata Widtmann*, dziennikarka Radia znad Willi.
(*Pani Renata na co dzień rozmawia na antenie z najważniejszymi litewskimi politykami i prowadzi program gospodarczy).
Wiersze dla miasta? Tak, to możliwe. W Wilnie. Organizatorzy ESK Vilnius 2009, w zeszłym roku, zwrócili się do mieszkańców miasta, a także całej Litwy, z propozycją: piszcie haiku dla Wilna. Odpowiedź przerosła najśmielsze oczekiwania.
Dziś oficjalnie zarejestrowanych haiku jest 7,5 tysiąca, nieoficjalnie mówi się, że liczba powstałych prac jest dwukrotnie większa. O projekcie opowie jedna z pomysłodawczyń, Laura Gudzineviciute.
Jeśli ktoś chciałby napisać haiku dla Wilna:
www.haiku.lt
Powrót do ery sowieckiej dziś wydaje się już niemożliwy, ale wciąż zdecydowana większość mieszkańców Litwy pamięta trudne czasy życia w ramach Związku Radzieckiego, gdy Litwa o niepodległości mogła tylko marzyć. Jak żyło się w Litewskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej w słynnym, Orwellowskim roku 1984? Twórcy projektu "Dramat przeżycia" postanowili przypomnieć...
Nieopodal Wilna, w lesie, a lasów tu pod dostatkiem, znajduje się stary sowiecki bunkier, należący niegdyś do Litewskiego Radia i Telewizji. Teraz, w niecałe dwadzieścia lat po odzyskaniu przez republikę niepodległości, odbudowano w nim ZSRR. W ramach ESK wszyscy chętni mogą tam pojechać i... próbować przeżyć, mierząc się - oko w oko - z draństwem oficerów KGB. Jak łatwo wówczas o podjęcie decyzji o zgodzie na współpracę z oprawcą!
O bunkrze opowie pomysłodawczyni akcji, Ruta Vanagaite. A my polecamy - jeśli ktoś z naszych słuchaczy wybiera się do Wilna w związku z ESK, nie można przegapić. Szczegóły:
www.sovietbunker.com
Europejskich Stolic Kultury było już całkiem sporo, do jednego z naszych miast ten tytuł powróci w 2016 roku. W Wilnie w Galerii Vartai, w tym roku, zaprezentują się byłe, obecne i przyszłe stolice. Od Portugalii po Estonię, od Wielkiej Brytanii po Włochy.
Sztuka współczesna, kino i muzyka - teraz "na tapecie" (nie bez powodu) Helsinki i Finlandia. Po wystawie w Vartai oprowadzą nas Vida Ramaskiene i Nida Rutkiene.
www.galerijavartai.lt
Młodzi artyści zdecydowali się pokazać nowe oblicze miasta Wilna. Nie z pocztówek, nie ze starych, dostojnych obrazów. Tylko jak to zrobić i gdzie?
Zdecydowali się zaprezentować swoje w nietypowych przestrzeniach: na dworcu autobusowym, stacji kolejowej i na lotnisku. To także próba zmierzenia się z nową rzeczywistością, tym, że współczesne społeczeństwo jest bardzo nomadyczne. O "New Face Of The City" opowie Lima Krievite.
www.artistsassociation.lt
Litewskie dziewczyny pokażą, że porafią grać na perkusji i że wcale nie muszą zakochać się w gitarzyście, by nauczyć się grać na strunach..? Tak mówią same o jednym z powodów, dla którego zdecydowały się zorganizować w ramach ESK Vilnius 2009 festiwal "Ladyfest".
W maju, w różnych częściach miasta, zagrają dziewczyny z Polski, Rosji, Włoch i Litwy. Odbędzie się gra na orientację. Będą konferencje. Przez dwa tygodnie organizatorki chcą pokazać własną wizję świata, kreowanego przez kobiety, ale nie przeciwko mężczyznom! Szczegóły tego pomysłu zdradzą same w wileńskim wydaniu RDK.
www.nkmi.lt
A na zakończenie - o rzemiośle. W ramach projektu ESK Vilnius 2009 organizatorzy postanowili pokazać stare Wilno, jego piękno i dorobek poprzez dokonania miejscowych cechów rzemiosł różnych.
Przez cały rok, na Starym Mieście, kowale, ludwisarze, garncarze i inni. Do wzięcia udziału lub obserwowania programu "Dziedzictwo rzemiosła wileńskiego" zaprosi Milda Samucionyte.
www.amatugildija.puslapiai.lt
Laba diena, sekmes!
Agne Szydlowskyte, Agne Obszanskyte, Mikolas Nogasis
rdk@polskieradio.pl