Indeks Represjonowanych na Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2010 18:53
W audycji z cyklu "Skarbiec nauki polskiej" prezes Ośrodka Karta - Zbigniew Gluza.
Audio

Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej od dawna wspiera działalność Ośrodka Karta, m.in finansując prace rosyjskiego "Memoriału", który zbiera na Wschodzie dane Polaków represjonowanych przez władze sowieckie w latach 1939-1956. Ukazało się już 27 tomów Indeksu Represjonowanych. O historii tej inicjatywy, współpracy z Rosjanami i wciąż stojących przed polską stroną zadaniach mówił w naszej audycji Zbigniew Gluza – prezes Ośrodka Karta.

Inicjatywa narodziła się w 1987 roku, przyświecała jej idea przywrócenia historii ludziom represjonowanym przez władze sowieckie, przez sporządzenie indeksu biogramów i dokumentów, w których można znaleźć informacje na temat poszczególnych poszkodowanych. Baza ta, dostępna jedynie w siedzibie Karty, liczy obecnie ok. 950.000 biogramów. Publikowane biogramy zawierają dane personalne, informacje o formie represji w ZSRR oraz sygnatury źródeł archiwalnych, w których dana osoba występuje. Od 2001 biogramy udostępnia Internetowe Centrum „Indeksu Represjonowanych” (ICIR).

"Indeksu Represjonowanych" stanowi swoisty pomnik pamięci o Polakach i obywatelach II RP, represjonowanych przez organa państwowe ZSRR. Dzięki działaniom Ośrodka Karta udało sie dotrzeć do ogromnej liczby osób zaginionych, a nawet uzyskać dokumenty, na podstawie których można uzyskiwać odszkodowanie. Z kolei rosyjski "Memoriał" przez swoją działalność spotkał się w Rosji z ostrą krytyką. Do dzisiaj nie udało się sporządzić indeksu białoruskiego, dlatego rozpoczęły się prace nad "indeksem hipotetycznym", na wzór indeksu katyńskiego.

Program przygotowała Katarzyna Kobylecka.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Czytaj także

Ośrodek KARTA

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2010 21:00
W ciągu ostatnich miesięcy Ośrodek Karta, obchodzący w tym roku 28 rocznicę powstania, ujawnił, że znajduje się w bardzo ciężkiej sytuacji ekonomicznej. W kwietniu list apelujące o pomoc dla Ośrodka wystosowali historycy...
rozwiń zwiń