Pożegnanie: Janusz Kurtyka

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2010 12:00
Wybitnego historyka pożegnaliśmy pod Smoleńskiem. Dziś wspominają go koledzy z Instytutu Pamięci Narodowej: Jan Baster, Andrzej Arseniuk, profesor Jan Żaryn oraz doktor Zbigniew Nawrocki.
Audio

Janusz Kurtyka Urodził się 13 sierpnia 1960 roku. Ukończył studia historyczne na Wydziale Historyczno-Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1995 roku obronił doktorat, a w 2000 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk historycznych. Od 1985 roku był pracownikiem naukowym w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk.

Wykładał w Chrześcijańskim Uniwersytecie Podziemnym. Był autorem 140. publikacji, w tym kilku książek historycznych. Specjalizował się w historii średniowiecznej i wczesnonowożytnej oraz w dziejach polskiej konspiracji niepodległościowej po drugiej wojnie światowej.Pracował także w redakcji historycznej Wielkiej Encyklopedii PWN oraz nad Polskim Słownikiem Biograficznym. Od 2008 roku prowadził wykłady z zakresu historii ustroju Polski w krakowskiej Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum". Zawodowo był związany z Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk oraz Państwową Wyższą Szkołą Wschodnioeuropejską w Przemyślu.

Był działaczem opozycji demokratycznej w okresie PRL, brał udział w zakładaniu Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1989-2000 pełnił funkcję przewodniczącego koła NSZZ "Solidarność" krakowskich placówek Instytutu Historii PAN.

Po utworzeniu IPN został pierwszym dyrektorem jego oddziału w Krakowie. W 2005 roku po rekomendacji przez Kolegium Instytutu, został wybrany przez Sejm na prezesa IPN. Janusz Kurtyka został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Czytaj także

Janusz Kurtyka "był żołnierzem i zginął jak żołnierz"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2010 10:31
W warszawskim kościele Wszystkich Świętych odprawiono mszę w intencji tragicznie zmarłego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Janusza Kurtyki. Prezes IPN zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Na nabożeństwo przyszyli jego przyjaciele i współpracownicy.
rozwiń zwiń