Ikoniczna kruchość i drezdeński rozmach

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 13:59
Wizyta w Europejskiej Stolicy Kultury 2010 oraz skarby sztuki sakralnej w Dreźnie i Sofii
Audio

W tym roku przypada piąta rocznica konsekracji odbudowanego po wojnie Kościoła Najświętszej Marii Panny w Dreźnie. Należy on do najważniejszych kościołów ewangelickich w Niemczech i najbardziej znaczących zabytków miasta. Do dziś tę budowlę sakralną zwiedziło ponad 10,5 miliona ludzi z Niemiec i z zagranicy. Warto też dodać, że obok życia duchowego w świątyni żywo toczy się życie kulturalne. O tym ile czasu, starań i pieniędzy wymagało doprowadzenie tej budowli do stanu, w którym kościół mógł zostać ponownie konsekrowany i otwarty dla wiernych i turystów, w rozmowie Moniką Skarżyńską zdradziła  rzeczniczka Fundacji Kościoła Najświętszej Marii Panny w Dreźnie Nora Jantzen.

O bułgarskich ikonach i o odkryciach archeologicznych w cerkwi św. Aleksandra Newskiego w Sofii opowiadał prof. Georgi Gerow - kierownik Działu Sztuki Starobułgarskiej przy Narodowej Galerii. Ikona jest przykładem malarstwa sakralnego, charakterystyczna dla chrześcijańskich kościołów wschodnich. Bardzo charakterystyczną jej cechą są nieproporcjonalnie duże oczy w wizerunku świętych, bo według ikonicznych twórców oczy to zwierciadłem duszy. Najstarszą bułgarską ikoną jest „Wizerunek św. Teodora”, wykonana z dwudziestu szkliwionych płytek ceramicznych, wykonana w pracowni ceramicznej założonej przez cara Symeona ok.900 roku. Gość Hanny Marii Gizy opowiadał o nurtach w sztuce ikonicznej, sposobach konserwacji oraz zaskakujących okolicznościach, dzięki którym wiele ikon dotrwało do dzisiaj.

Byliśmy także w Stambule, który pełni w tym roku wspólnie z Essen i Peczem rolę Kulturalnej Stolicy Europy. O korzyściach, jakie przynoszą one miastu opowiedzieli Erkan Altiok, Beral Madra i Mehmet Gurkanm - sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego Stambuł 2010. Goście Tomasza Mącickiego zdradzili także tajniki przygotowań do konkursu i udzielili kilka rad polskim miastom, przygotowującym się do konkursu w 2016 roku.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Czytaj także

Miasto na skrzyżowaniu szlaków, kultur i epok

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2010 15:00
Rozmowa w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" o fascynującej historii Sofii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwaj sprawcy kulturalnego fermentu

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2010 23:59
"Europejska Stolica Kultury" i "Miasto Literatury UNESCO" to międzynarodowe konkursy, które zmieniają kulturalne oblicza miast.
rozwiń zwiń