Seweryna Udzieli muzeum niezwykłe

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2011 16:02
Wystawa poświęcona Sewerynowi Udzieli, twórcy Muzeum Etnograficznego w Krakowie, oraz wystawa w Dolnośląskim Centrum Fotografii "Domek Romański".
Audio
  • Dyrektor Muzeum Etnograficznego w Krakowie Antoni Bartosz opowiada o założycielu placówki, Sewerynie Udzieli
  • Jan Bortkiewicz, kierownik artystyczny DCF Domek Romański o wystawie Ciemna strona Wrocławia

W środowej audycji rozmawialiśmy o Sewerynie Udzieli - patronie Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Na piątek przewidziana jest konferencja prasowa zatytułowana: "Seweryn Udziela – twórca muzeum poza schematami". Na niej pokazane zostaną najbardziej intrygujące, nieprezentowane dotąd dokumenty związane z twórcą  muzeum, a także materiały, w których posiadanie muzeum weszło całkiem niedawno. Wyświetlone będą również fragmenty filmu, w którym o Sewerynie Udzieli opowiada jego wnuczka, Zofia Sulikowska-Zegan. Na wstępie jednak, by powiedzieć o sile oddziaływania stuletniej kolekcji, którą zapoczątkował Seweryn Udziela, przedstawiony zostanie sześciominutowy dokument filmowy rejestrujący przekrojową wystawę zagraniczną "Przejścia i powroty", która niedawno została otwarta w Marsylii. Naszym gosciem był dyrektor muzeum Antoni Bartosz.

- Seweryn Udziela wyprzedzał swoja epokę. JEst to człowiek fascynujacy, barzdo dla nas inspirujący. Jego wizja muzeum etnograficznego była bardzo nowowczesne, skoncentrowana na przedmiotach codziennych i służąca ludziom współczesnym jako inspiracja - mówił Antoni Bartosz.

Zaprosimy też do Dolnośląskiego Centrum Fotografii "Domek Romański" na wystawę laureatów konkursu fotograficznego "Ciemna Strona Wrocławia". Uczestnikami konkursu byli młodzi ludzie w wieku 14-25 lat, którzy spojrzeli na miasto Wrocław ze świeżej, młodzieńczej perspektywy. Uwiecznili na swoich fotografiach jego "ciemną stronę", ale w piękny i interesujący sposób. Opowiedział o tym Jan Bortkiewicz - przewodniczący jury i kierownik artystyczny DCF "Domek Romański".

- Z inicjatywą konkursu wystąpili ludzie młodzi. Tytuł nawiązuje oczywiście do płyty zespołu Pink Floyd "Dark Side of the Moon", która inspiruje już trzecie pokolenie słuchaczy. Celem konkursu było zainspirowanie młodych ludzi do reflekcji nad rzeczywistością, ukazanie rzadko odwiedzanych zakątków Wrocławia oraz promocja fotografii zaangażowanej.

Wiele zdjęć, zdaniem Jana Bortkiewicza, nawiazywało stylistycznie do dzieł filmowych włoskiego neorealizmu.

Ponadto w audycji znalazł się nasze stałe pozycje: "Słowo na dzień", "Kalendarium", informacje kulturalne, przegląd prasy no i oczywiście "Płyta Tygodnia". A jest nią "Virtuoso" - skrzypek Ray Chen  gra  utwory Bacha, Francka, Tartiniego i Wieniawskiego.

"Poranek Dwójki" prowadził Piotr Kędziorek.

 

Aby posłuchać rozmów z gośćmi "Poranka", wystarczy kliknąć odpowiednią ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie

Czytaj także

Źródła: Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2010 17:45
26 lutego 2010, godz. 12:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małopolska na Wolnicy, Jagielloński w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2010 12:16
W sobotnim "Poranku": o warsztatach etnograficznych w Krakowie i o Jarmarku w Lublinie
rozwiń zwiń