Słowińscy. Tatrzańska rodzina pełna artystów

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2015 21:00
– Wszyscy dawali się nabrać na ludowość rzeźb Adama Słowińskiego, nawet surowi profesorowie etnografii – mówił etnograf i historyk sztuki prof. Aleksander Jackowski.
Audio
  • Słowińscy. Tatrzańska rodzina pełna artystów (Dwójka)
Dom Słowińskich położony jest na stoku Gubałówki (na zdj.)
Dom Słowińskich położony jest na stoku Gubałówki (na zdj.)Foto: Kamil Porembiński/flickr/cc

Słowińscy po mieczu wywodzą się z Kresów, po kądzieli - z Kościeliska. Tu drzewa genealogiczne można prześledzić do 400 lat wstecz. Historię rodu w swojej nigdy nie opublikowanej książce "Opowieść o domu i rodzinie" opowiada Adam Słowiński, wybitny plastyk uprawiający malarstwo na szkle, muzyk amator, kolekcjoner i filolog.

Prof. Aleksander Jackowski mówił, jak rodzinna atmosfera, w której właściwie każdy był artystą, wpłynęła na twórczość Adama Słowińskiego. – Nie chciał jak gdyby pokazywać swego wnętrza, tylko chował się za kulturą rodziny i swoich wczesnych lat młodzieńczych – powiedział.

O niezwykłej rodzinie opowiadali także malarka na szkle Anna Słowińska, jej mąż Bogusław, syn Michał, leśnik, i wreszcie - najmłodszy z rodu Piotruś.

***

Przygotowanie: Anna Lisiecka

Goście: prof. Aleksander Jackowski, Anna Słowińska, Bogusław Słowiński, Michał Słowiński, Piotruś Słowiński

Data emisji: 6.04.2015

Godzina emisji: 14.00

mc/mk

Zobacz więcej na temat: HISTORIA wspomnienie
Czytaj także

Poznała historię życia ponad 6 tysięcy krewnych

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2013 12:38
Drzewo genealogiczne Justyny Trojanowskiej zawiera 6158 krewnych. 430 z nich to osoby spokrewnione w linii prostej. W drzewie jest 11 pokoleń.
rozwiń zwiń