Ostatnimi laty jedna z piękniejszych polskich aktorek kojarzona jest jednak przede wszystkim z Fundacją "Mimo Wszystko", powołaną dla ratowania niepełnosprawnych intelektualnie mieszkańców podkrakowskich Radwanowic. O swojej działalności mówi jak o sprawie naturalnej, czynionej "w zwykłym odruchu dla kogoś, kto, gdy się przewraca, to należy mu pomóc". Posłuchaj: Anna Dymna o pomaganiu ludziom.
Od założenia Gundacji aktorka grywa o wiele rzadziej, jednak jej dorobek filmowy i teatralny już dziś zajmuje znaczące miejsce w historii rodzimej kultury. Ogromną popularność przyniosła jej postać młodej Pawlakówny w głośnej trylogii komediowej duetu Mularczyk-Chęciński. Dymna pojawiła się w drugiej oraz trzeciej części i szybko stała się gwiazdą. Filmy do dziś mają status kultowych. Posłuchaj: Anna Dymna w jednej ze swoich ról.
Obok wielu nagród za dokonania zawodowe oraz odznaczeń państwowych, aktorka otrzymała Order Uśmiechu, tytuł Polki Roku, a także tytuł Mistrza Mowy Polskiej, przyznany jej za prostotę i klarowność językowego przekazu. Posłuchaj: Anna Dymna o słowie i mowie polskiej.
Anna Dymna urodziła się w 1951 roku jako Anna Dziadyk. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej Krakowie. W trakcie studiów w 1971 roku wyszła za mąż za Wiesława Dymnego, plastyka, poetę, współtwórcę Piwnicy pod Baranami, o którym mówi, że "ukształtował ją jako człowieka i artystkę". Aktorka ma w dorobku ponad 250 ról w teatrze i filmie. Pracowała z najwybitniejszymi reżyserami - Andrzejem Wajdą, Konradem Swinarskim, Jerzym Jarockim, Jerzym Grzegorzewskim, Kazimierzem Kutzem. Kreacje teatralne to osobny rozdział jej kariery. Od początku związana z krakowskim Teatrem Starym, otrzymała wiele nagród za pracę sceniczną, między innymi za rolę Podstoliny w "Zemście" oraz w spektaklach Macieja Wojtyszki. Ma też w dorobku Złotą Maskę, Złote Lwy w Gdyni i Złotą Kaczkę. Jest założycielką krakowskiego Salonu Poezji, uhonorowanego Nagrodą Nike za najciekawszą działalność kulturalną w regionie.